Ախ, եթե ընկնեմ հանուն Արցախի,
Շաղ չտաք շիրմիս ծաղիկներ ու լաց,
Տղերք, ջնջեցեք թշնամուն վայրի,
Որ հայոց հողում ես ննջեմ խաղաղ:
Նահատակ ազատամարտիկի 55-րդ տարեդարձին է նվիրված «Համլետ Մինասյան. սակրավոր Համո» գիրք- հուշամատյանը, որ ընթերցողի սեղանին դրվեց վերջերս: Այն բացվում է զինվորականի հոր` Լալազար Մինասյանի «Իմ օջախի մինուճարը» խոսքով, որտեղ նա գրում է, թե իր կյանքի «խոր աշնանը» մտահղացում ծնվեց, քանի դեռ կենդանի է, մարտական ընկերների հետ հրատարակել մի գիրք- հավաքածու: Դա լույս ընծայվեց Համլետ Մինասյանի որդու` «Օնլայն Տրեյդ ինտերնետ» ընկերության (Մոսկվա) կառավարիչ Արսեն Մինասյանի հովանավորությամբ: Գիրքը հիմնականում բովանդակում է 1991-2012 թվականներին պարբերական մամուլում հրատարակված հոդվածները եւ մարտական ընկերների հիշողությունները, «Համլետ Մինասյանի կյանքը լուսանկարներում» շարքը եւ բանաստեղծություններ:
Հանրապետության զինված ուժերի հետախուզության նախկին պետ Իվան Ղուկասովը, բնութագրելով Համլետին, գրում է. «Բարի անձնավորություն էր, եւ ամեն անգամ նրա մասին խոսելիս շուրջս բարությամբ է լցվում ամեն ինչ, եւ ցանկանում եմ, որ բոլոր ճանաչողների մեջ այդպես լինի: Եւ իրոք այդպես է: Այդպես են նրան հիշում հետը շփված բարձրաստիճան զինվորականները»: Իսկ Արցախի հերոս, գեներալ- մայոր Արկադի Տեր- Թադեւոսյանը նկատում է, որ Համլետն ընտրել էր զինվորական բարդ մասնագիտություն եւ չէր սխալվել, քանի որ այդ մասնագիտությունը մեծ հաջողություն բերեց մեր նորաստեղծ բանակին: Նրա զինվորական ծառայությունը խորհրդային բանակում անցել էր հարավից մինչեւ Հեռավոր արեւելք, որտեղ էլ ձեւավորվել էր որպես արհեստավարժ սպա:
Ուշագրավ մի դրվագ էլ ներկայացնում է գեներալ- գնդապետ Գուրգեն Դալիբալթայանը. «Ես շատ էի վստահում Համլետին, երեւի բոլորից ավելի, որովհետեւ միշտ լիուլի արդարացրել է իմ սպասելիքները: Միայն Նյուվադիի գրավման օրինակը, որի նախապատրաստական աշխատանքները կատարել է ինքը (հետախուզություն, քարտեզագրում, ուժերի բաշխում, հրետակոծություն եւ այլն) հերիք էր պատկերացում կազմելու նրա անսպառ երեւակայության եւ զինվորական գործի տաղանդով օժտված լինելու մասին: Ուստի խիստ հրաման տվեցի` չմասնակցել ռազմական գործողություններին: Հրամայեցի, բայց ինքս էլ գիտեի, որ հրամանին նա չի սիրում ենթարկվել: Նա սիրում էր լինել առաջին գծում»:
Եւ այսպես հոդվածներ, հուշեր, կարծիքներ, որոնցով ամբողջանում է Շահումյանի շրջանում նահատակված հետախույզ, սակրավոր, կադրային սպա Համլետ Մինասյանի կերպարը: