Իլոն Մասկի Starlink-ը կդադարեցնի Ադրբեջանի կարողությունը՝ փակելու ՀՀ-ի ինտերնետ հասանելիությունը հակամարտության ժամանակ. Forbes
17.12.2024 14:38
Այս տարվա հոկտեմբերին Հայաստանի Նորարարության և տեխնոլոգիաների համաշխարհային կոնգրեսի (WCIT) փակման արարողությունը սպասողական էր։ Ներկաները ակնկալում էին, որ ուղղակիորեն կլսեն SpaceX-ի և Tesla-ի գործադիր տնօրեն Իլոն Մասկին` մի մարդու, ում սխրանքները տիեզերքի հետախուզման և էլեկտրական մեքենաների ոլորտում կարող են համեմատվել միայն թվային կապը վերաիմաստավորելու նրա հակվածության հետ, գրել է Forbes-ը: Սակայն նրա փոխարեն ժամանել էր ամերիկահայ ձեռներեց Ռազմիկ Հովագիմյանը՝ ներկայացնելով Մասկի խոսքերը․ «Ուրախ եմ Starlink-ը Հայաստան բերելու և տեղական տեխնոլոգիական համայնքի հետ որոշ հետաքրքիր նախագծերի վրա աշխատելու համար՝ սկսած տիեզերքի ուսումնասիրությունից մինչև բաց և թափանցիկ AI-ի զարգացում»:
Ինչպես նշվել է, Starlink-ը կապահովի Հայաստանի ինտերնետ կապը իր հարևանների, մասնավորապես Ադրբեջանի հետ հակամարտությունների ժամանակ, որի հետ նա ունի շարունակական տարածքային վեճեր և պարբերական ռազմական լարվածություն՝ հատկապես Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանի շուրջ։
Forbes-ի հաղորդմամբ՝ հինգ տարի առաջ ադրբեջանցի գործարար Նասիբ Հասանովի NEQSOL հոլդինգը գնել է Caucasus Online-ը, որին պատկանում է 1200 կիլոմետրանոց Caucasus Cable System-ը, որն անցնում է Սև ծովի հատակով և միացնում տարածաշրջանը Եվրոպային: Սա անհանգստություն է առաջացրել Հայաստանի թվային ենթակառուցվածքի վրա Ադրբեջանի ազդեցության վերաբերյալ: Starlink-ը կարող է խաթարել այս դինամիկան: Ըստ վերլուծաբանների՝ սա կդադարեցնի Ադրբեջանի կարողությունը՝ փակելու կամ դանդաղեցնելու Հայաստանի ինտերնետ հասանելիությունը հակամարտության ժամանակ։
Starlink-ի ժամանումը, թեև տեխնոլոգիական թռիչք է, չի լուծում այս արմատացած աշխարհաքաղաքական դինամիկան, նշվել է հոդվածում: Փոխարենը, այն Հայաստանին առաջարկում է գործիք՝ բարձրացնելու իր անկախությունը, ինչպես թվայնապես, այնպես էլ՝ տնտեսապես: Հակամարտությունների ժամանակ Starlink-ի տոկունությունը դարձնում է այն ռազմավարական ակտիվ, ինչպես ցույց տվեց Ուկրաինայի փորձը, որտեղ այն պահպանում էր հաղորդակցության կարևոր ենթակառուցվածքը ռուսական հարձակումների ժամանակ: