Կապանում նույնպես հունվարի 21-ին ճանապարհ փակվեց, ինչպես հանրապետության որոշ մարզերում, բայց ոչ սպանդային մորթի հետ կապված: «Իրավատեր կապանցիներ» հասարակական կազմակերպության անդամները, բնապահպանական ակտիվիստներն ակցիա կազմակերպեցին Կապան-Երեւան միջպետական ճանապարհին, ավելի ստույգ՝ Արծվանիկ բնակավայր չհասած, մատուռի շրջակայքում: Ցուցարարները նաեւ պաստառներ էին պարզել. ահավասիկ՝ «Կապանը չդիտարկել որպես հանքավայր, Կապանը բնակավայր է», «Կապանի բնակչությունը Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենաին կոմբինատից պահանջում է առողջության փոխհատուցում»…
«Իրավատեր կապանցիներ» հասարակական կազմակերպության նախագահ  Արմեն Փարամազյանը «Սյունյաց երկրին» փոխանցեց, որ իրենց պահանջը մեկն է՝ Կապանը հայտարարել աղետի գոտի` պայմանավորված Արծվանիկի պոչամբարի գոյությամբ:
Ճանապարհը բողոքի ակցիայի մասնակիցները 17-30-ին  փակել էին, ավելի ստույգ այն փակ էր միայն բեռնատարների համար: Մոտ 40 րոպե ձգվեց այդ վիճակը, որից հետո ոստիկանները փորձեր արեցին ճանապարհը բացել նաեւ բեռնատարների համար: Իսկ քիչ ավելի ուշ դեպքի վայր ժամանեց Սյունիքի մարզային ոստիկանապետ, գնդապետ Գեւորգ Ազիզյանը, ով լսեց ցուցարարների պահանջները եւ հորդորեց՝ պետական մայրուղին բացել, ինչն էլ դրական արձագանք ստացավ:
Ոստիկանապետի եւ ցուցարարի միջեւ պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց՝ հանդիպել հաջորդ շաբաթ եւ քննարկել Արծվանիկի վիճակը, թեեւ շրջափակման կազմակերպիչները հայտարարեցին, որ նման հանդիպումներ տեղի են ունեցել ե՛ւ մարզի դատախազի, ե՛ւ մարզպետի հետ, ովքեր, սակայն, ոչ մի կերպ չեն ազդել Արծվանիկի պոչամբարի ամենօրյա ընդլայնման աշխատանքներին ու պոչամբարի շուրջ ստեղծված անկառավարելի, անվերահսկելի իրավիճակին:
Եվ, այդուհանդերձ, ձեռք բերվեց դարակազմիկ որոշում` գալիք շաբաթ ցույցի կազմակերպիչները կհանդիպեն ոստիկանության մարզային վարչության պետի հետ։