Մեկ տարի առաջ՝ 2012թ. մայիսի 6-ին, տեղի ունեցած ընտրություններում Սյունիքի մարզն ընդգրկող N37 եւ N38 ընտրատարածքներում Ազգային ժողովի պատգամավոր ընտրվեցին Հայկ Գրիգորյանն ու Վահե Հակոբյանը: Թե ինչու իշխանությունը հենց նրանց ցանկացավ տեսնել խորհրդարանում ու ամեն ինչ արեց, որ նրանք ստանան պատգամավորի մանդատ՝ թողնենք մի կողմ, մանավանդ որ ժամանակին այդ հարցերը հանգամանալից ու հրապարակավ քննարկվել են: Բայց կյանքը շարունակվում է, եւ հետաքրքիր է իմանալ, թե մեր պատգամավորներն ինչպես են (որքանով են) Սյունիքի մարզի, իրենց ընտրողների շահերը ներկայացնում (պաշտպանում) խորհրդարանում, ինչպես են կատարում պատգամավորի իրենց պարտականությունները: Եվ այդ հարցերի պատասխանն իմանալն ընտրողների սահմանադրական իրավունքն է: Պատգամավորներն էլ պարտավոր են իրենց գործունեությունն ավելի թափանցիկ դարձնել ու ժամանակ առ ժամանակ ընտրողներիս հաշվետվություն տալ իրենց կատարածի ու չկատարածի մասին: Սրանք պարզագույն կանոններ են՝ օրենքով ամրագրված, որը հաշվի կառնենք ընտրաշրջանի մնացյալ չորս տարում:
Առաջնորդվելով այդ տրամաբանությամբ՝ հետընտրական շրջանում առաջին դիմումն ենք հղում N37 եւ N38 ընտրատարածքների պատգամավոր Հայկ Գրիգորյանին ու Վահե Հակոբյանին: Պարոնա՛յք պատգամավորներ, հիմք ընդունելով «Տեղեկատվության ազատության մասին» ՀՀ օրենքը, խնդրում ենք ներկայացնել հաշվետվություն պատգամավորական մեկամյա գործունեության, նախընտրական ծրագրի (խոստումների) կատարման, սյունիքյան հիմնախնդիրների հանդեպ ձեր կողմից պահպանվող լռության պատճառների մասին՝ թերթի ընթերցողներին ներկայացնելու համար:
Իհարկե, մենք ունենք մեր դիտարկումներն այդ հարցերի վերաբերյալ, սակայն գերադասում ենք առաջ չընկնել եւ ձեր գործունեության մասին լսել ձեր իսկ շուրթերից:
Չենք կարծում, որ դրա համար պետք է դիմեինք ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանին կամ ձեր ընտրությունը երաշխավորած ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանին՝ նկատի ունենալով, որ նրանք դեմ չեն լինի պատգամավորի գործունեության թափանցիկության ու ընտրողների հետ կապի ապահովմանը:
Ձեր պատասխանն ակնկալում ենք ստանալ տասը օրվա ընթացքում, որը, առանց որեւէ միջամտության, կներկայացնենք ընթերցողին: Չպատասխանելն էլ պատասխան է, բայց դա չի նշանակում, որ օրակարգից կհանվի սյունեցի պատգամավորների գործունեությունը թափանցիկ դարձնելու մեր մտադրությունը: