Ինչու՞ չի հեռարձակվել Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատում վարչապետի եւ ընկերության պատասխանատուների հանդիպումը
Նիկոլ Փաշինյանը հայ քաղաքական մշակույթի մեջ մտցրեց բացախոսության, հրապարակայնության, թափանցիկ գործելակերպի անօրինակ բաղադրիչներ:
Սյունիքյան այցի ամբողջ ընթացքն էլ, կարելի է ասել, ուղիղ հեռարձակմամբ հանրությանը ներկայացվեց մի քանի լրատվամիջոցի օգնությամբ:
Հուլիսի 6-ին Վայոց ձորից ուղիղ հեռարձակմամբ հանրությանը ներկայացվեց նաեւ Ամուլսարի հետ կապված քննարկումը, ինչը, բնականաբար, հետաքրքրում էր հայ ժողովրդին:
Սակայն, սյունիքյան եւ վայոցձորյան այցի վերաբերյալ հաղորդումներում տեղ չգտավ միայն Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատում տեղի ունեցած քննարկման ուղիղ հեռարձակումը. մի քանի դրվագ ցույց տրվեց միայն վարչապետի՝ հանքավայր կատարած շրջագայությունից:
Չենք ուզում ենթադրություններ անել եւ վաղաժամ եզրակացություններ հայտնել, թե ինչ քննարկումներ են տեղի ունեցել վարչապետի եւ կոմբինատի ղեկավարության միջեւ:
Չենք բացառում նաեւ, որ վարչապետը դեռ կհասցնի իր հեղինակավոր խոսքն ասել Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի հետ կապված եւ հայ հանրությանը հետաքրքրող հարցերի առնչությամբ:
Առայժմ, պարզապես, արձանագրում ենք իրողությունը՝ սյունիքյան եւ վայոցձորյան այցի ընթացքում (ընդունված ձեւաչափով) թափանցիկ չի եղել միայն Քաջարանի կոմբինատի ղեկավարների եւ ՀՀ վարչապետի հանդիպումը:
Արձանագրում ենք նաեւ՝ ՀՀ վարչապետի այցի արդյունքում նույնիսկ լույս չի սփռվել ողջ հայ ժողովրդին հետաքրքրող պարզագույն հարցերի վրա՝ ովքե՞ր էին Քաջարանի կոմբինատի բաժնետերերը  2004-ին, ովքե՞ր են հիմա, եւ ինչպե՞ս է կատարվել այդ փոփոխությունը:
Հարգելի վարչապետին, այդ ամենով հանդերձ, սյունիքյան պատուհանից մի ակնհայտ հիշեցում ենք ուզում անել՝ հայաստանյան հեղափոխության իրական էության արտացոլանքը, կոռուպցիայի դեմ հռչակված պայքարի իրական պատկերը միայն ու միայն կարող է երեւալ Քաջարանի կոմբինատի հանդեպ Հայաստանի Հանրապետության նոր կառավարության քաղաքականության համապատկերի վրա: