Իտալացի գործիչները Ադրբեջանի կառավարությունից պահանջել են ազատ արձակել հայ գերիներին
Մի խումբ իտալացի գործիչներ, որոնց շարքում են իտալահայ գրող Անտոնիա Արսլանը, իտալացի դերասան, սցենարիստ, ռեժիսոր Կարլո Վերդոնեն, գրող Դաչա Մարաինին, ռեժիսոր և պրոդյուսեր Ջիովանի Դոնֆրանչեսկոն, իտալահայ դերասան Լաուրա Էֆիկյանը, դիմել են Ադրբեջանի կառավարությանը՝ կոչ անելով ազատ արձակել  գերության մեջ գտնվող հայ զինվորներին ու քաղաքացիական անձանց: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է իտալական Avvenire պարբերականը:
Գործիչները նշել են, որ համաձայն միջազգային իրավապաշտպան Human Rights Watch կազմակերպության՝ ադրբեջանական կողմում պահվում են առնվազն 60 ռազմագերիներ, այդ թվում և տարեց անձինք, ովքեր դաժան վերաբերմունքի ու բռնությունների են ենթարկվում:
Նրանք կոչ են արել Ադրբեջանին «անհապաղ ու առանց նախապայմանների վերադարձնել բոլոր ռազմագերիներին՝ համաձայն Ժնևի կոնվենցիայի և ստորագրված եռակողմ հայտարարության»: «Սոցիալական ցանցերում հայ ռազմագերիներին նվաստացնող, անմարդկային վերաբերմունք պարունակող տեսանյութերի տարածումը խորը անհանգստություն է առաջացնում: Բացի այդ, ռազմագերիների ու մյուս գերեվարված անձանց նկատմամբ անմարդկային վերաբերմունքը միջազգային իրավունքի աղաղակող խախտում է համարվում»,- ասվում է իտալացի գործիչների հայտարարության մեջ: