Կապանի ճանապարհաշինարարների թեժ ամառը
Մ-2 ավտոմայրուղու Գորիս-Կապան հատվածում վաղուց աշխատանքային այնպիսի եռուզեռ չի եղել, ինչպես այս օրերին:
Ճանապարհահատվածի մոտ 12 կիլոմետրի վրա իրականացվում են հիմնանորոգման աշխատանքներ:
Շինարարական աշխատանքների զգալի մասը կատարում են Գորիսի «Ոսմար» եւ «Կապանի ՃՇՇ» ՍՊ ընկերությունները Մ-2-ի (կմ 270+000+կմ 277+000 հատված):
7 կիլոմետր երկարությամբ այդ ճանապարհի հիմնանորոգման համար պետբյուջեից հատկացվել է 590 մլն ՀՀ դրամ:
Աշխատանքները մեկնարկել են հունիսին եւ ըստ պայմանագրի՝ ավարտը նախատեսված է մեկնարկից հետո 150 օրվա ընթացքում:
Հուլիսի 24-ին «Սյունյաց երկրի» ստեղծագործական խումբն այցելեց հիմնանորոգվող ճանապարհի այն հատվածը, որտեղ աշխատում են Կապանի ճանապարհաշինարարները:
Հաճելի էր տեսնել, թե ինչպիսի եռանդով, պատասխանատվությամբ եւ մասնագիտական նրբանկատությամբ են աշխատում «Կապանի ՃՇՇ» ՍՊ ընկերության շինարարները՝ տնօրեն Արարատ Կարապետյանի գլխավորությամբ:
Կապանցի շինարարները կատարել եւ կատարում էին հողային աշխատանքներ, իրականացնում ճանապարհի պատվածքի վերաօգտագործում սառը մշակման եղանակով, խողովակների, կամուրջների մաքրում ու վերականգնում:
Ըստ Արարատ Կարապետյանի՝ կկատարվեն նաեւ անվտանգության տարրերի, երկշերտ ասֆալտբետոնե ծածկի տեղադրման ու նշագծման աշխատանքներ, իսկ ասֆալտբետոնե առաջին շերտի տեղադրմանը ձեռնամուխ կլինեն գալիք երկուշաբթի օրը:
-Մեր ընկերությունն ապահովված է համապատասխան եւ արդիական տեխնիկայով, բարձրորակ մասնագետներով, փորձառու շինարարներով, ինչը որակյալ աշխատանքի գլխավոր երաշխիքն է,- ասաց ճանապարհաշինական ընկերության ղեկավար Արարատ Կարապետյանը:
Նա միեւնույն ժամանակ բարձր գնահատեց կառավարության մոտեցումը՝ միտված Մ-2 մայրուղու Կապան-Գորիս ճանապարհի հիմնանորգմանը:
Արդարեւ, Մեղրի-Կապան-Գորիս մայրուղին ոչ միայն առանձնահատուկ է իր ռելիեֆային դժվարություններով,  ծերացած վիճակով, այլեւ ծանրաբեռնվածությամբ :
Մայրուղու պահպանմանը բացասաբար է անդրադառնում հատկապես ծանրաքաշ բեռնատարների երթեւեկը, եւ պատահական չէ, որ նշված  ճանապարհի հիմնանորոգումը վաղուց հասունացած խնդիր էր:
Մեկ տարի առաջ սկիզբ առած աշխատանքները եւ ներկայումս շարունակվող հիմնանորոգումը հույս են  ներշնչում, որ առաջիկա ժամանակաշրջանում Մ-2-ի այդ հատվածն աչքի կընկնի բարձր որակով եւ անվտանգության համակարգի նոր,  հուսալի լուծումներով:
Նման համոզմունք ունենալու  գրավականներից  մեկն էլ այն է, որ աշխատանքների իրականացմանը մասնակցում  են նաեւ  ճանապարհաշինության ոլորտում տասնամյակների փորձ եւ համբավ ունեցող կապանցի շինարարները:
Վերանորոգվող ճանապարհի 4,7 կմ երկարությամբ մյուս հատվածի հիմնանորոգումն էլ կատարում է «Ապառաժ» ՍՊԸ-ն. դրա  համար պետբյուջեից հատկացվել է մոտ 420 մլն դրամ: