Կապանի միջազգային երաժշտական երրորդ փառատոն. օր տասնմեկերորդ
Փառատոնում հերթը նաև սիմֆոնիկ երաժշտությանը հասավ: Հուլիսի 14-ին Կապանի արվեստի պետական քոլեջի երգեհոնային դահլիճի բեմահարթակում Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբն էր, դիրիժորական վահանակի մոտ՝ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը: Հատուկ և նրբագեղ հնչողությամբ, ինչպես նաև ազդեցիկ կատարողական ոճով ճանաչված նվագախումբը սպասված հյուր է աշխարհի բազմաթիվ առաջատար համերգասրահներում: Նվագախումբը Հայաստանում և ամբողջ աշխարհում ամեն տարի հանդես է գալիս ավելի քան 50 ելույթով՝ իր հարուստ ու բազմազան երկացանկում ներառելով տարբեր ժանրերի և կատարողական ձևաչափերի համերգներ՝ սիմֆոնիկ, բալետային ու օպերային երաժշտությունից մինչև հանրամատչելի կամ կինեմատոգրաֆիական երաժշտության սիմֆոնիկ փոխադրումներ և դասական երաժշտության ջազային մեկնաբանություններ:
Կապանյան միջազգային փառատոնի և Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի համագործակցությունը սկզբնավորվել է 2023-ին, երբ նվագախումբն առաջին անգամ հանդես եկավ փառատոնի ընթացքում: Իսկ այս անգամվա փառատոնին մասնակցությունը հնարավոր դարձավ «Ամերիա» բանկի հովանավորությամբ:
Կապանցի հանդիսատեսը և փառատոնի հյուրերը ականատես եղան ոգեղեն կատարումների: Համերգային ծրագրի առաջին հատվածում հնչեցին Մոցարտի «Ֆիգարոյի ամուսնություն» օպերայի նախերգանքը և նույն կոմպոզիտորի «Սիմֆոնիա-կոնցերտ ջութակի, ալտի և նվագախմբի համար» ստեղծագործությունները, մենակատարներ՝ Անդրեյ Գրիդչուկ (ալտ), Հայկ Կազազյան (ջութակ):
Ընդմիջումից հետո համերգային բացառիկ երեկոն շարունակվեց աշխարհահռչակ ջութակահար, աշխարհի ամենապահանջված ջութակահարներից Վադիմ Ռեպինի կատարումներով: Երաժիշտը, ով նվագում է Ստրադիվարիուսի 1722 թվականին ստեղծած «Rode» ջութակով, արժանացել է Ֆրանսիայի բարձրագույն պարգևի՝ Արվեստի և գրականության ասպետի շքանշանին:
Համերգային երկրորդ հատվածում հնչեցին Մաքս Բրուխի «Ջութակի կոնցերտ թիվ 1, սոլ մինոր», Կամիլ Սեն Սանսի «Ինդրոդուկցիա և ռոնդո կապրիչիոզո լյա մինոր» ստեղծագործությունները: Իսկ որպես բիս հանրաճանաչ ջութակահարը հնչեցրեց Կոմիտասի «Կռունկ, ուստի՞ կուգասը»՝ ավելի ամբողջացնելով դահլիճի բարձր տրամադրությունը: