Կապանի միջազգային երաժշտական փառատոնը մոտենում է վերջնագծին
Փառատոնի շրջանակում Կապանի արվեստի պետական քոլեջի, երաժշտական դպրոցների, արվեստի մանկական դպրոցի դահլիճներում անցկացվում են վարպետաց դասեր: Միջազգային ճանաչում ունեցող բարձրակարգ երաժիշտ կատարողները՝ Հասմիկ Պապյան, Հայկ Մելիքյան, Մարիաննա Շիրինյան և ուրիշներ, փորձում են նոր հմտություններ փոխանցել մանուկներին, ծանոթացնել երաժշտության զարգացման նորօրյա միտումներին:
Փառատոնի յոթերորդ օրը մեկնարկեց Կապանի արվեստի պետական քոլեջի երգեհոնային դահլիճում, վարպետաց դասերի մասնակից սաների ելույթներով, որոնք որոշակի պատկերացում տվեցին նրանց կատարողական ունակությունների մասին:
Փառատոնը երաժշտական էր, բայց ծրագրի մեջ ընդգրկված էր նաև գրքի քննարկում: «Կապանի ակումբագրադարանային միավորում» ՀՈԱԿ-ի էլեկտրոնային գրադարանում տեղի ունեցավ միջազգային ճանաչում ունեցող բանաստեղծուհի, հոգեբան Սոնա Վանի «Հայրս ասում էր» գրքի շնորհանդեսը: Ժողովածուն ընդգրկում է նրա՝ վերջին տարիներին գրած բանաստեղծությունները և արտացոլում  տասնամյակներ ի վեր արտերկրում հայտնված մարդու մտորումներն ու մտահոգությունները: Միջոցառմանը մասնակցում էին գրքասերներ, կապանցի ստեղծագործողներ: Անկեղծ զրույց ծավալվեց պոեզիայի զարգացման ժամանակակից միտումների շուրջ:
Մինչև միջոցառումը, Կապան համայնքի ղեկավար Գևորգ Փարսյանն  ընդունեց հայտնի բանաստեղծուհուն, ներկայացրեց վերջին ժամանակները Կապանում իրականացված բարեփոխումները: Սոնա Վանը  շնորհակալություն հայտնեց Կապանի համայնքապետին, առանց ում նվիրումի և հետևողականության երաժշտական միջազգային փառատոնի անցկացումը Կապանում կարող էր մնալ որպես երազանք:
Փառատոնում հերթը  նաև ջազային երաժշտությանը հասավ: Երեկոյան Կապանի մշակույթի կենտրոնի դահլիճում ջազային երաժշտության համերգ էր, որից առաջ ջազմեն, շեփորահար Տիգրան Սուչյանը և դաշնակահար Կարեն Սիմոնյանը փառատոնից տպավորություններ ներկայացրին հանդիսատեսին ու պատասխանեցին նրանց հարցերին:
Ելույթ ունեցան՝ «Dialog Music Project», «New Quintet» խմբերը: «New Quintet» խումբը ստեղծվել է 2015 թվականին մի խումբ երաժիշտների էքսպրոմտ համերգից հետո: Խումբը ներկայանում է contemporary, modern jazz երաժշտական ոճերում: Այն ունի իր յուրահատուկ ոճը, քանի որ ներկայացնում է հիմնականում խմբի   երաժիշտների ստեղծագործությունները:
«Dialog Music Project»-ը հիմնադրել է շեփորահար Տիգրան Սուչյանը 2018 թվականին: Խմբի երաժշտությունը ջազի, հիփ-հոփի, քաղաքային ֆոլկլորի միաձուլումն է, երկխոսությունը՝ բազմակողմանի, բազմերանգ ու հնչեղ:
Կապանի հանդիսատեսը երկար ժամանակ մշակույթի կենտրոնի բեմահարթակից չէր լսել ջազային երաժշտություն և ջերմ ծափողջույններով էր վարձատրում երաժիշտների յուրաքանչյուր կատարումը: