Կապանին հարկավոր է մշտական ցուցասրահ
Մայիսի 5-ին Կապանի մշակույթի կենտրոնի փոքր դահլիճի ճեմասրահում բացված «Կապանյան կոլորիտ» խորագրով ցուցահանդես-վաճառքը, որ տեւեց մինչեւ մայիսի 12-ը, այցելուների համար նոր անուններ բացահայտեց: Կապանցի երիտասարդ նկարիչների ու քանդակագործների աշխատանքների ընտրությունը կատարվել էր հետեւյալ սկզբունքով. հնարավորինս խուսափել կրկնվող ոճերից, ժանրերից: Թվով 17 ստեղծագործողի 60-ից ավելի աշխատանքից ոչ բոլորն էին նախատեսվել վաճառքի համար, չնայած մեր այցելության օրը (մայիսի 12-ին) դեռեւս ոչ մի աշխատանք չէր վաճառվել:
Միջոցառման կազմակերպիչ, Կապանի արվեստի պետական քոլեջի դասախոս Հասմիկ Գրիգորյանը նշեց. «Այցելուների թիվը սպասվածից ավելի քիչ էր, ինչը պայմանավորված է մարդկանց հետաքրքրության պակասով, ինչ-որ առումով նաեւ արվեստի հանդեպ անտարբերությամբ: Այդ է պատճառը, որ ձգտում ենք ավելի հաճախակի կազմակերպել նմանատիպ միջոցառումներ, որ կապանցին հնարավորություն ունենա ծանոթանալ մեր արվեստագետների աշխատանքներին, «սովորի» այցելել ցուցահանդեսներ»:
Կապանի քաղաքապետարանն է տրամադրել ցուցահանդեսն անցկացնելու համար համապատասխան տարածք, բայց, Հասմիկ Գրիգորյանի խոսքով, ցանկալի կլինի քաղաքում ունենալ մշտական ցուցասրահ, որ կհամապատասխանի նմանատիպ միջոցառումներ անցկացնելու պահանջներին, կնպաստի ավելի հաճախակի դրանց կազմակերպմանը: Հուսով է, որ հետագայում այդ հարցը լուծում կստանա:
Բացման արարողությանը խոսք ասացին երիտասարդ քանդակագործ Ալեքսան Առաքելյանը, կապանցի հայտնի գեղանկարիչներ Հրանտ Էլչյանն ու Ռուբեն (Ուբակ) Կոստանդյանը՝ շնորհակալություն հայտնելով կազմակերպիչներին, նշելով, որ այստեղ տեսնում են նոր ձեռագիր եւ նոր մոտեցումներ: Ինչպես նշեց կազմակերպիչը, կատարողական տեխնիկայի, գույների, նյութի բովանդակության առումով ներկայացվել են իրարից տարբեր աշխատանքներ՝ բնանկար, դիմանկար, նատյուրմորտ եւ այլն:
Նշենք, որ սրանից առաջ կազմակերպվել էր նաեւ կապանցի աշակերտների եւ ուսանողների աշխատանքների ցուցահանդես, այս անգամ կազմակերպիչները որոշեցին ներկայացնել երիտասարդ ստեղծագործողների, իսկ հետագայում հնարավոր է նաեւ առավել փորձառուների, ճանաչված արվեստագետների աշխատանքները: