Կարեն Համբարձումյան ճանաչված սրտաբանի նոր առաքելությունը Սյունիքում
Հոկտեմբերի 5-ի շաբաթ օրն անսովոր եռուզեռ էր «Գորիսի բշժկական կենտրոն» ՓԲ ընկերությունում:
Ներկա գտնվողներից յուրաքանչյուրը գրեթե նույն պատասխանն էր տալիս մեր հարցին, թե ի՞նչ առիթով է այցելել հիվանդանոց:
-Կարեն Համբարձումյանի գլխավորությամբ բժշկական խումբ է ժամանել Գորիս, ուզում ենք օգտվել նրանց ծառայությունից...
Հաշվի առնելով մարդկանց հետաքրքրությունը, զրույցի հրավիրեցինք Կարեն Համբարձումյանին՝ ե՛ւ այցելության նպատակը ճշտելու, ե՛ւ Գորիսի հայ-ֆրանսիական սիրտ-անոթային բժշկական կենտրոնից հեռանալու պատճառները պարզելու, ե՛ւ ներկայիս գործունեության հետ կապված որոշ հարցերի պատասխանը ստանալու համար:
Բժիշկ Կարեն Համբարձումյանի հանդեպ հետաքրքությունը պատահական չէ:
2013 թ. հոկտեմբերից մինչեւ 2019 թ. հունիս Գորիսի հայ-ֆրանսիական սիրտ-անոթային բժշկական կենտրոնի բուժական մասի ղեկավարն էր:
Այդ ընթացքում բժշկական կենտրոնում իրականացվել է երկու հազարից ավելի մարդու սրտի անոթների անգիոպլաստիկա, հինգ հազարից ավելի հիվանդի կոնսուլտացիա, ինչպես եւ կատարվել են  էխոսրտագրություն ու սպասվող սիրտ-անոթային հիվանդությունների կանխարգելում:
2019 թ. հունիսի 10-ից Կարեն Համբարձումյանը Երեւանում համբավ ունեցող «Բեսթ-լայֆ» հայ-ճապոնական սիրտ-անոթային բժշկական կենտրոնի գլխավոր բժիշկն է:
-Պարոն Համբարձումյան, ողջունում ենք Ձեր այցը Գորիս:
Տեսնում ենք՝ բավականին շատ հաճախորդներ են հավաքվել՝ Ձեր գլխավորած բժշկական խմբի ծառայությունից օգտվելու համար:
Դատելով այս եռուզեռից (եւ ոչ միայն), կարող ենք փաստել, որ Գորիսում Ձեզ սպասում էին, թեեւ չորս ամիս առաջ եք տեղափոխվել Երեւան:
Փորձենք համառոտակի ամփոփել Հայ-ֆրանսիական սիրտ-անոթային բժշկական կենտրոնում Ձեր վեցամյա գործունեության արդյունքները:
- Հազարավոր փրկված կյանքեր, մարդկանց երախտիքի խոսքեր, ուրախ աչքեր…
Այդ ամենը՝ Բարձրյալի օգնությամբ:
Եվ ինձ բավարարված ու երջանիկ եմ զգում, որ այդքան մարդկանց կյանք եմ փրկել, որ բազմաթիվ մարդկանց վերադարձրել եմ ակտիվ ու բնականոն կյանքի հուն:
Վեց տարվա ընթացքում, շնորհիվ մեր ծառայության, էականորեն բարելավվել է սիրտ-անոթային հիվանդությունների ճանաչողությունը, ախտորոշումների իմացությունը Սյունիքի  մարզում:
-Հենց դրա համար էլ մարդիկ ափսոսում են, որ Գորիսից տեղափոխվել եք:
-Ոչ միայն բժշկության մեջ, այլ մեր կյանքի բոլոր ոլորտներում մարդը երբեւէ հասնում է մի հանգրվան, որից հետո մասնագիտական առաջընթացը նոր մոտեցում է պահանջում, նոր թիմային զարգացում, նոր խնդիրներ առաջադրում:
Գորիսի հայ-ֆրանսիական բժշկական կենտրոնում, կարելի է ասել, իմ առաքելությունն ավարտված համարեցի…
Թեեւ այս դեպքում խոսքը մասնագիտական առաջընթացի մասին է, բայց ինձ համար դժվար էր որոշում կայացնել՝ Երեւան տեղափոխվելու համար:
Անկեղծ լինեմ՝ ամիսներ են պահանջվել վերջնական որոշում ընդունելու համար:
Եվ երեք-չորս ամսվա ընթացքում, երբ արդեն Երեւանում եմ, ամեն օր, չնայած  խիստ ծանրաբեռնվածությանս, մտածում եմ՝ ի՞նչ ֆորմատով կարող եմ օգտակար լինել Գորիսի բնակչությանը:
Այսօրվա մեր այցելությունը նման մտածումների արդյունք է նաեւ:
-Եվ, այդուհանդերձ, Գորիսից Ձեր տեղափոխվելու եւ առհասարակ գորիսյան Ձեր գործունեության մասին վերջին օրերին երբեմն ոչ հաճելի խոսակցությունների ենք հանդիպում սոցիալական ցանցերում:
-Ցավալի է զրպարտություններ լսելը…
Բայց այդ ամենի հանդեպ, խոստովանեմ, անտարբեր եմ:
Այդ ամենին վերաբերվում եմ ոչ լրջորեն, քանզի փաստական հիքերից զուրկ, շինծու  խոսակցություններ են, որոնց նպատակն իմ պատիվը, արժանապատվությունը եւ բարի համբավն արատավորելն է: