Կարո Ավանեսյանը՝ Սյունիքի մարզպետի տեղակալ
Ինչպես արդեն տեղեկացել ենք՝ ՀՀ վարչապետի 2020 թ. դեկտեմբերի 23-ի որոշմամբ Կարո Տիգրանի Ավանեսյանը նշանակվել է Սյունիքի մարզպետի տեղակալ:
Ծնվել է 1962թ. հոկտեմբերի 2-ին Սյունիքի մարզի Կոռնիձոր գյուղում:
1980թ. գերազանցությամբ ավարտել է Կոռնիձորի միջնակարգ դպրոցը, նույն թվականին ընդունվել հայկական գյուղատնտեսական ինստիտուտ (այժմ` Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարան), 1985թ. գերազանցությամբ ավարտել է այն` ստանալով հիդրոմելիորատորի մասնագիտություն:  Բուհն ավարտելուց հետո գործուղվել է հայրենի գյուղ՝ աշխատել ինժեներ: Չորս տարի մասնագիտական գիտելիքները ծառայեցրել է Կոռնիձորի զարգացմանը, որից հետո տեղափոխվել Գորիսի Ոռոգման համակարգերի վարչություն` տեղամասի պետ՝ աշխատելով յոթ տարի: Այնուհետեւ նույն վարչության տնօրենի պաշտոնն է ստանձնել` աշխատելով մոտ չորս տարի: 2000թ.  ոռոգման համակարգերի վարչությունը միացել է «Հայջրմուղին», որտեղ նշանակվել է փոխտնօրեն եւ գլխավոր ինժեներ:
2002-2017թթ. որպես սպա ծառայել է ՀՀ զինված ուժերում` համազորային եւ հետախուզական զորամասերում` հրամանատարի տեղակալ:
Հայրենիքին մատուցած ծառայության համար արժանացել է տարբեր պարգեւների, արժանացել ութ մեդալի, որից մեկը` Քառօրյա պատերազմում անձնուրաց ծառայության համար՝ ՀՀ նախագահի կողմից:
1989-1994թթ. մասնակցել է Արցախյան շարժմանը, Արցախյան երեք պատերազմի մասնակից է:
2019 թվականից ԵԿՄ Սյունիքի մասնաճյուղի փոխնախագահն է:
2019-2020թթ. Սյունիքի «Վարարակն» ՓԲԸ-ում զբաղեցրել է աշխղեկի պաշտոնը` ներգրավվելով շինարարական-ինժեներական աշխատանքներում:
Մասնակցել է մի շարք վերապատրաստման դասընթացների, ունի շուրջ մեկ տասնյակ հավաստագիր:
ԽՍՀՄ տարիներին (1986-1990 թթ.) եղել է Գորիսի շրջանային խորհրդի պատգամավոր: