Կյանքից հեռացել է Գորիսի տարածաշրջանում ճանաչված մանկավարժ Ռաֆիկ Սաշայանը
Հունվարի 27-ին երկրային կյանքին հրաժեշտ տվեց Ռաֆիկ Հայկազի Սաշայանը, ով ճանաչված մանկավարժ էր և պատմաբան Գորիսի տարածաշրջանում:
Ծնվել է 1936 թ. դեկտեմբերի 2-ին Գորիսի շրջանի Կյորու (Գորու) գյուղում (հետագայում՝ Ձորաշեն), որի, ինչպես և Ազատաշեն, Այգեձոր գյուղերի բնակիչների վերաբնակեցմամբ 1965-70 թթ. հիմնադրվեց ներկայիս Հարթաշեն  գյուղը:
Ռաֆիկ Սաշայանը Կյորու գյուղի 8-ամյա դպրոցն ավարտելուց հետո սովորել է Գորիսի գյուղատնտեսական տեխնիկումում՝ ստանալով անասնաբույժի որակավորում. այդ մասնագիտությամբ էլ սկզբնական շրջանում աշխատել է հայրենի գյուղի կոլտնտեսությունում:
Բայց նրա կոչումն ու տարերքը մանկավարժությունն էր, հայրենագիտությունը: Պատահական չէ, որ շատ շուտով տեղափոխվել է հայրենի գյուղի, ապա և Հարթաշենի միջնակարգ դպրոց՝ դասավանդելով պատմություն, քիմիա, կենսաբանություն:
Աշխատանքային գործունեությանը զուգահեռ ընդունվել և ավարտել է Կիրովականի մանկավարժական ինստիտուտի պատմության ֆակուլտետը:
Ստանալով բարձրագույն կրթություն՝ պատմաբանի մասնագիտությամբ, նա իր հետագա ամբողջ կյանքը նվիրել է մատաղ սերնդի կրթության և դաստիարակության ազգանպաստ գործին:
Մանկավարժի նրա փորձը, հմտությունները քանիցս, իբրև առաջավոր և ուսանելի օրինակ, տարածվել են ոչ միայն շրջանում, այլև հանրապետությունում:
Ռաֆիկ Սաշայանը, առանց չափազանցության, լուսավոր ներկայություն էր տարածաշրջանում. նրա խոսքը՝ համեմված հռետորական արվեստի նրբություններով, սպասված էր ամենուրեք:
Նրա մարդկային ու քաղաքացիական կերպարը, հարգանք և պատկառանք առաջացնող անունն ընկալվում էին իբրև ընդօրինակման արժանի երևույթ-անհատականություն ոչ միայն իր աշակերտների, այլև տարբեր տարիքի ու սերնդի մարդկանց համար:
Փոքր հայրենիքի հանդեպ սերն ու նվիրումը, նրա հայրենագիտական և հայրենասիրական դասերը տասնամյակներ շարունակ, նաև Արցախյան առաջին գոյամարտի տարիներին, կարևոր դեր են խաղացել քանիցս փորձության ենթարկված սահմանամերձ Հարթաշենում:
1998 թվականին կենսաթոշակի անցնելուց հետո շարունակել է ակտիվ դերակատարություն ունենալ և՛ հայրենի գյուղի, և՛ Գորիս քաղաքի հասարակական-քաղաքական կյանքում:
Ռաֆիկ Սաշայանի մահը, որ վրա է հասել երկարատև ու ծանր հիվանդությունից հետո, մեծ ափսոսանքով են ընդունել Գորիսի տարածաշրջանում ու հատկապես Հարթաշենում:
Եվ բոլոր հիմքերն ունենք արձանագրելու, որ վաստակաբեռ մանկավարժ ու հայրենի եզերքի նվիրյալ Ռաֆիկ Սաշայանի անունն ընդմիշտ կմնա Կյորու, ինչպես և Հարթաշեն գյուղերի նորագույն պատմության մեջ, իսկ նրա հիշատակը չի խամրի իր աշակերտների ու երախտագետ հարթաշենցիների սրտերում:
Ռաֆիկ Սաշայանի հոգեհանգստյան արարողությունը տեղի կունենա հունվարի 28-ին, ժամը 17:00-ից՝ Գորիս քաղաքի Գրիգոր Տաթևացու 37 հասցեում գտնվող (Կոմբինատի շենք) սգո սրահում, հուղարկավորությունը՝ հունվարի 29-ին, ժամը 12-ին՝ նույն հասցեից:
Կհուղարկավորվի Հարթաշեն գյուղում:
«Սյունյաց երկիր» թերթի խմբագրակազմն ափսոսանք է հայտնում մեր պարբերականի բարեկամ, Գորիսի տարածաշրջանի մտավորականության երևելի ներկայացուցիչ Ռաֆիկ Սաշայանի մահվան կապակցությամբ և ցավակցում նրա հարազատներին ու մերձավորներին: