ԼՂ-ում հրադադարի հաստատումը չի նշանակում, որ ՀՀ-ին ռազմական գործողությունների մեջ ներքաշելու հարցն Ադրբեջանի օրակարգում չէ. վարչապետ
21.09.2023 18:45
Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի հաստատումը չի նշանակում, որ Հայաստանին ռազմական գործողությունների մեջ ներքաշելու հարցն այլևս Ադրբեջանի օրակարգում չէ, նրա նպատակը չէ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝  այս մասին ուղիղ եթերում հայտարարեց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը հիշեցրեց՝ դեռ ԼՂ-ի դեմ հարձակման առաջին օրն է ասել, որ այս գործընթացի նպատակներից մեկը Հայաստանին ռազմական գործողությունների մեջ ներքաշելն է:
«Սա նաև նպատակ ունի Հայաստանում քաոս ստեղծել: Այն, որ ԼՂ-ում հրադադար է հաստատված, դա չի նշանակում, որ այն այլևս այն մարդկանց օրակարգում չէ, որոնք բերել էին օրակարգ»,-ասաց Փաշինյանը:
ԼՂ-ում հաստատված հրադադարի պայմանների բանակցություններին  ՀՀ-ն որևէ մասնակցություն չի ունեցել, այդ տեքստի պայմանների քննարկման կողմ չի եղել:
«Մենք տեղյակ ենք եղել, որ նման գործընթաց է տեղի ունենում, բայց մենք որևէ մասնակցություն չենք ունեցել: Եվ ես այդ գործընթացի վերաբերյալ իմ տարակուսանքը հայտնել եմ այն կտրվածքով, որ այնտեղ հիշատակվում  է ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումներ ԼՂ-ից դուրս բերելու մասին՝ այն պայմաններում, երբ մենք ասել ենք, որ ՀՀ-ն Լեռնային Ղարաբաղում բանակ չունի»,-ասաց վարչապետը: