Մարզի ճանապարհների վիճակը վերահսկվում է
Ինչպես տեղեկացնում է ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը, դեկտեմբերի 15-ի ժամը 11.20-ի դրությամբ ՀՀ տարածքում ավտոճանապարհները հիմնականում անցանելի են: Ըստ հաղորդագրության՝ Սյունիքի մարզում դժվարանցանելի են բոլոր ավտոճանապարհները, Սարավան-«Զանգեր» ավտոճանապարհներին բուք է, «Մեղրիի սար» կոչվող հատվածում առկա է մառախուղ:
Մարզի հատկապես միջպետական նշանակության ավտոճանապարհների մասին տեղեկություն ստանալու համար զրուցեցինք մարզի ճանապարհաշինական ընկերությունների ղեկավարների հետ:
«Սիսիանի ԲՈՒԱՏ» ՍՊԸ տնօրեն Տիգրան Անդրեասյանը հավաստիացրեց, որ ուժեղ ձյուն է սկսել տեղալ դեկտեմբերի 14-ի ժամը 17.00-ից: Մեր հեռախոսազրույցի պահին՝ դեկտեմբերի 15-ի առավոտյան ժամը 11-ի սահմաններում, դեռեւս Սիսիանի տարածաշրջանում շարունակվում էր ձյուն տեղալ: «Ոչ մի վայրկյան ճանապարհը չի փակվել: Համապատասխան տեխնիկան շարունակում է իրականացնել մաքրման, ավազի ցանման աշխատանքները: Սառնակունքից «Զանգեր» ընկած հատվածում բուք է, բայց ճանապարհներն անցանելի են, տեխնիկան անընդհատ իրականացնում է մաքրման աշխատանք, առայժմ անանցանելի հատված չունենք», - նշեց տնօրենը:
«Սիսիանի ՃՇՇ» ՓԲ ընկերության տնօրեն Հրաչ Գաբրիելյանը նշեց, որ իրենց պատասխանատվության գոտու ավտոճանապարհները բաց են եւ անցանելիությունն ապահովելու համար անընդհատ իրականացվում են աշխատանքներ:
«Մեղրու ՃՇՇՁ» ՍՊ ընկերության տնօրեն Ազատ Գասպարյանը նշեց, որ ձյունն այս պահին (դեկտեմբերի 15-ին՝ ժամը 11-ի սահմաններում) դադարել է: «Տեղացել է մոտ 30 սմ ձյուն, տեսանելիությունը բավարար է՝ 40-50մ: Շուրջօրյա հերթապահության շնորհիվ ճանապարհները մաքրված են, մշակված, նույնիսկ սառած հատված չունենք», - նշեց Ազատ Գասպարյանը:
«Ոսմար» ՍՊԸ տնօրեն Արթուր Մարտիրոսյանը տեղեկացրեց, որ Գորիսի տարածաշրջանի ավտոճանապարհները բաց են, անցանելի, համապատասխան մաքրման, ձյունից ազատված շերտի լայնացման աշխատանքներ են կատարվել եւ կատարվում: «Ձյունը դեռեւս շարունակում է տեղալ, տեղ-տեղ առկա է մառախուղ, բայց տեսանելիությունը նորմալ է», - նշեց նա:
«Ընդհանուր առմամբ տեղացել է մոտ 40-50 սմ ձյուն: Կապանի տարածաշրջանի բոլոր ավտոճանապարհները բաց են, կատարվում են լայնացման, մաքրման աշխատանքներ: Համապատասխան տեխնիկա եւ նյութեր ունենք ճանապարհներն անցանելի դարձնելու համար: Այս պահին մառախլապատ տարածք չկա», - տեղեկացրեց «Կապանի ՃՇՇ» ընկերության տնօրեն Արարատ Կարապետյանը: