Մեհդի Սոբհանի. «Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը դեմ է տարածաշրջանում գոյություն ունեցող սահմանների որևէ փոփոխության. դա մեր կտրական դիրքորոշումն է»
04.10.2023 12:31
Հոկտեմբերի 3-ին Սյունիք հասավ բարեկամ Իրանի Իսլամական Հանրապետության հումանիտար օգնության առաջին խմբաքանակը՝ հայրենազրկված ու անօթևան մնացած արցախցիների համար:
Հումանիտար օգնությունն ընդունեց Կապանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության գլխավոր հյուպատոսության ամբողջ անձնակազմը՝ հյուպատոս Մորթեզա Աբեդին Վարամինի գլխավորությամբ: Ներկա էր նաև Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանը:
Այդ առիթով Կապան էր ժամանել Հայաստանի Հանրապետությունում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիզոր դեսպան Մեհդի Սոբհանին:
Նրա հետ զրույց ունեցավ «Սյունյաց երկիր» թերթի խմբագիր Սամվել Ալեքսանյանը:
- Պարոն դեսպան, Ձերդ գերազանցություն, նախ՝ ողջունում ենք Ձեր այցը Սյունիք: Հաճելի է տեսնել, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունն օգնություն է ուղարկել իրենց տներից բռնությամբ տեղահանված արցախցիների համար: Հայ ժողովրդի համար աղետալի այս օրերին, ինչպես տեսնում ենք, հարևան Իրանը մեզ հետ է, և այս օգնությունը դրա վկայություններից մեկն է:
Ի՞նչ է իրենից ներկայացնում այդ բեռը, որ հասել է Սյունիք՝ արցախցիներին  տրամադրելու համար:
- Նախևառաջ ես շատ եմ ցավում այս իրավիճակի համար, որում հայտնվել է բարեկամ հայ ժողովուրդը:
Մենք ողջ հայ ժողովրդին առողջություն, երջանկություն և բարօրություն ենք մաղթում:
Հենց առաջին օրերին, երբ Ղարաբաղի հայությունը հայտնվեց դժբախտության մեջ, մենք պատրաստակամություն հայտնեցինք մարդասիրական բեռներ ուղարկել Հայաստան, որի համար պայմանավորվածություն ձեռք բերեցինք համապատասխան մարմինների հետ:
Սյունիք հասցված բեռը Իրանի Իսլամական Հանրապետության մարդասիրական օգնության առաջին խմբաքանակն է, որը կազմում է 50-60 տոննա:
Դա հայ ժողովրդի հետ Իրանի ժողովրդի համերաշխության հերթական արտահայտությունն է:
Օգնությունը պարունակում է այնպիսի ապրանքներ, որոնք համապատասխանում են տեղահանված արցախցիների կարիքներին: Առաջին անհրաժեշտության ապրանքներ են՝ սննդամթերք, վրաններ, ծածկոցներ, վառարաններ, հիգիենիկ պարագաներ...
- Հումանիտար այս օգնությունն ինչպե՞ս է հասնելու անօթևան մնացած արցախցիներին:
- Բեռը Կապանում կպահեստավորենք: Եվ ըստ կարիքների (հյուպատոսության միջոցով, համայնքապետարանի և մարզպետարանի աջակցությամբ) կբաժանվի կարիքավորներին: Մեր ունեցած տեղեկություններով՝ Սյունիքի մարզում արդեն իսկ հանգրվանել են արցախցիներ, որոնք աջակցության կարիք ունեն:
- Դուք նշեցիք, որ այս բեռը Իրանի Իսլամական Հանրապետության հումանիտար օգնության առաջին խմբաքանակն է: Կարո՞ղ ենք ենթադրել, որ օգնությունը շարունակություն կունենա:
- Անշուշտ: Մենք ծրագրեր ունենք՝ օգնության ուրիշ խմբաքանակներ ևս ուղարկելու՝ հաշվի առնելով անօթևան մնացածների կարիքները:
Հայաստանը մեր լավ բարեկամն է, մեր հարևանը, և մենք կանգնած ենք Հայաստանի կառավարության ու հայ ժողովրդի կողքին:
Եվս մեկ անգամ առողջություն և երջանկություն եմ մաղթում հայ ժողովրդին:
- Պարոն Սոբհանի, Սյունիքում բարձր են գնահատում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դիրքորոշումը մեր երկրամասի անվտանգության և անբաժանելիության հարցում:
Դուք ճանաչված դիվանագետ եք, և այսօր, օգտվելով առիթից, կուզենայինք Ձեզանից նույնպես լսել Իրանի դիրքորոշումը Սյունիքի շուրջ տեղի ունեցող  ռազմաքաղաքական զարգացումների հանդեպ:
- Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության խորհրդի քարտուղարը հոկտեմբերի 2-ին Թեհրանում էր և հանդիպումներ է ունեցել Իրանի ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհրդի գլխավոր քարտուղար Ալի Աքբար Ահմադիանի, ինչպես և Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանի հետ:
Իրանի Իսլամական Հանրապետության դիրքորոշումը հստակ է՝ մենք դեմ ենք տարածաշրջանում գոյություն ունեցող սահմանների որևէ փոփոխության. դա մեր կտրական դիրքորոշումն է:
Մենք աջակցում ենք Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությանը:
Երկու երկրների շահերը փոխկապակցված են, և մենք Հայաստանի կողքին ենք:
- Պարոն դեսպան, սյունեցիների երախտագիտությունն եմ կրկին փոխանցում Ձեզ՝ դժբախտության մեջ հայտնված արցախցիներին ձեռք մեկնելու համար:
- Հուսով եմ՝ Հայաստանի ժողովուրդն այլևս վատ օրեր չի տեսնի:
- Շնորհակալություն զրույցի համար: