Մեկ տարի առաջ՝ այս օրերին, ծանր մարտեր էին ընթանում Սյունիքի հյուսիսային և հարավարևելյան սահմանի երկայնքով
2022 թ. սեպտեմբերի 13-ին՝ ժամը 00։05-ից, Ադրբեջանը Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի դեմ ագրեսիա է ձեռնարկել արևելյան սահմանի ամբողջ երկարությամբ:
Թշնամու ԶՈՒ ստորաբաժանումները հրետանային միջոցներից, խոշոր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից սկսել են ինտենսիվ կրակ վարել Գորիսի, Կապանի, Սոթքի, Ջերմուկի, Արտանիշի և Իշխանասարի ուղղությամբ՝ կիրառելով նաև ԱԹՍ-ներ, որոշ ուղղություններով ձեռնարկել  դիրքային առաջխաղացման գործողություններ։
Ադրբեջանի զինված ուժերը, կոպտորեն խախտելով 1949 թ. Ժնևի կոնվենցիայի պահանջները, կիրառելով ականանետային-հրթիռահրետանային միջոցներ, անօդաչու թռչող սարքեր, կանխամտածված և նպատակաուղղված հարձակման թիրախ էին դարձրել խորը թիկունքում գտնվող քաղաքացիական օբյեկտները և ռազմական գործողություններին անմիջականորեն չմասնակցող քաղաքացիական բնակչությանը։ Մասնավորապես՝ հարձակման օբյեկտ են դարձել Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերի բնակավայրերը, Կապան-Ճակատեն ավտոճանապարհը:
Ռազմական գործողությունների սկզբից՝ հակառակորդի դեմ վարելով դիրքային մարտեր, ՀՀ ԶՈւ ստորաբաժանումները հետ էին մղում հակառակորդի գերակշռող ուժերի հարձակումները:
Այդուհանդերձ հայկական կողմը կորցրեց տասնյակ հեկտարներով տարածք, ինչպես նաև բազմաթիվ բնակավայրերում ունեցավ բնակֆոնդի ու ենթակառուցվածքների ավերածություններ:
Կորցրել ենք նաև որոշ մարտական դիրքեր, որն էլ հիմք է հանդիսացել, որ հակառակորդը կարողանա իր հարյուրավոր ու ավելի մեծ քանակությամբ ստորաբաժանումներով ներթափանցել մեր պաշտպանության խորքը:
Որոշ ուղղություններում՝ մեր ստորաբաժանումների ակտիվ գործողությունների արդյունքում, ինչպես Ջերմուկի ուղղությամբ, այնպես էլ Հայաստանի Հանրապետության հարավարևելյան, արևելյան մյուս հատվածներում հաջողվեց  հակառակորդին հետ շպրտել ելման դիրքեր:
Հայաստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Էդվարդ Ասրյանի հայտարարության համաձայն՝ «Ջերմուկի ուղղությամբ հակառակորդի ներթափանցման խորությունը, ինչպես նաև ճակատը կազմում է 8-8.5 կմ, մյուս հինգ ուղղություններում հակառակորդի ստորաբաժանումների հաջողությունները չի կարող համեմատվել Ջերմուկի ուղղությամբ նրանց մխրճման խորության հետ: Ներքին Հանդի և Շորժայի ուղղությամբ հակառակորդը մխրճվել է 1-1.5 կմ,  Իշխանասարի ուղղությամբ՝  0.5 կմ խորությամբ: Մյուս հատվածներում հաջողվել է հակառակորդին հետ շպրտել»:
Ռազմական գործողությունների հետևանքով հայկական կողմի մարդկային (պաշտոնական) կորուստներն են՝ 207 զոհ, ավելի քան 20 գերեվարված և 293 վիրավոր:
Ռազմական գործողությունների հետևանքով ադրբեջանական կողմի մարդկային (պաշտոնական) կորուստներն են՝ 79 զոհ և 282 վիրավոր: