Մեղադրանք առաջադրելու մասին ինձ զգուշացրել էին վեց ամիս առաջ. Հրայր Թովմասյան
Քննիչն ասաց, որ իր կյանքում այսպիսի մեղադրյալ չի տեսել, որ այսպիսի լավ տրամադրություն ունի, ՀՔԾ քննիչի հարցաքննությունից հետո լրագրողներին ասաց Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանը։
«Ինձ 6 ամիս առաջ դրա մասին զգուշացրել էին, որ X, Y, Z քայլերը չանելու համար Ձեզ մեղադրանք կառաջադրվի», - ասաց Հրայր Թովմասյանը՝ խոստանալով մի օր խոսել դրա մասին։
Ինչ վերաբերում է իրեն առաջադրված մեղադրանքին, Հրայր Թովմասյանն ասաց, թե իր կյանքում ոչ մի բան չի փոխվել և չի էլ կարող փոխվել։
«Այս մեղադրանքի առաջադրումը՝ 308-ի 2-րդ մասով ոչինչ իմ կյանքում չի փոխել և չի էլ կարող փոխել։ Մենք քննիչի հետ բաժանվեցինք որպես պրոֆեսիոնալներ և ես իրեն ասացի, որ որպես պրոֆեսիոնալ, գնահատում եմ, բայց ցավում եմ, որ ինքը ներգրավված է ոչ թե իրավական, այլ քաղաքական պրոցեսների մեջ»- ասաց Հրայր Թովմասյանը։
Նա տեղեկացրեց, որ ինքը հրաժարվել է որևէ ցուցմունք տալուց. «Որևէ մեկիդ համար գաղտնիք չէ, որ վերջին 6-7 ամսում ՍԴ-ն աշխատել է աննախադեպ ճնշումների ներքո։ Ճնշումները ոչ միայն հայհոյախառն էին, սպառնալիքներ էին, այսօրվա մասին զգուշացումներ էին, այլև կոնկրետ բռնության կոչեր ու դրանց դրսևորումներ, բայց այս ժամանակահատվածում ՍԴ-ն բոլոր դատավորների շնորհիվ աշխատել է առանց որևէ խոչընդոտի և ընդունել այնպիսի որոշումներ, որոնք ելակետային, բեկումնային են լինելու, մեր իրավական համակարգի հետագայի համար»։
Նա նշեց, որ շատերը չեն ճանաչում ՍԴ դատավորներին, նրանք ուժեղ ու հայրենասեր մարդիկ են, նվիրյալներ են։
Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի նկատմամբ կիրառվել է ստորագրություն չբացակայելու մասին խափանման միջոցը: