Վերջերս հանրապետության վետերանների միությունում տեղի ունեցավ երկրորդ աշխարհամարտի ակտիվ մասնակից, մարտական ծառայությունների համար մի քանի շքանշանների եւ մեդալների արժանացած Արտավազդ Մաթեւոսյանի «Մի սիրո պատմություն» գրքի շնորհանդեսը:
Վեպն իրական հենքի վրա հյուսված մի պատմություն է, որն ընթերցվում է հետաքրքրությամբ:
Գրքում նկարագրված գործողությունների մի մասը տեղի է ունենում Հայրենական մեծ պատերազմի
տարիներին: Միջոցառումը կազմակերպվել էր պոեզիայի եւ արձակի մեծ սիրահար, ՀՀ վետերանների միության նախագահ Սիմոն Եսայանի անմիջական նախաձեռնությամբ եւ նվիրված էր հոբելյարի մեծարմանը, ում 90-ամյակը նոր էր լրացել: Հոբելյանի առթիվ հուշանվերով հոբելյարին էին այցելել ՀՀ ազգային ժողովի պատգամավորների խումբը` խորհրդարանի նախագահի տեղակալ Հերմինե Նաղդալյանի ղեկավարությամբ, Շենգավիթի համայնքապետ Արմեն Սարգսյանը, տեղական վետերանական կազմակերպության խորհրդի նախագահ Յուրի Ղազարյանը:
Իսկ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն իր վերաբերմունքն արտահայտեց նրանով,
որ Արտավազդ Մաթեւոսյանին հրավիրեց պաշտպանության նախարարություն, շնորհավորեց հոբելյանի առթիվ, նրան նվիրեց Հայաստանի զինված ուժերի մասին իր հեղինակած գիրքը եւ դրամական պարգեւ:
«Մի սիրո պատմություն» գրքի հեղինակը նկարագրում է ֆաշիստների դեմ մղած ծանր
մարտերը, «լեզու» բռնելը, պատմում երեք խփված տանկի, Խորհրդային Միության տարբեր ազգության զինվորների բարեկամության մասին, ովքեր միասին իրենց ուսերին տարան պատերազմի դժվարությունները եւ չարչարանքները: Գրում է այն մասին, թե ինչպես էին սնվում մի կաթսայից, խրամատում կիսում մի պատառ հացը:
Հետաքրքրական ու հարուստ է 90-ամյա վետերանի կյանքը: Նա ծնվել է բարձրադիր
Քաջարան գյուղում: 304-րդ Ժիտոմիրյան հրաձգային դիվիզիայի 560-րդ հրետանային գնդի կազմում մարտական երկար ուղի է անցել: Ազատագրել է Կուբանի Սլավյանսկը, Թամանը, Տեմրյուկը, քաղաքներ` Ուկրաինայում եւ Լեհաստանում, նվաճել Բեռլինը: Հատկապես հպարտանում է «Խիզախության համար» երկու մարտական մեդալով, որոնցից մեկը Հայրենական մեծ պատերազմի երկրորդ աստիճանի շքանշանի հետ պատերազմի ավարտից 37 տարի անց նրան հանձնել է Խորհրդային Միության հերոս, գեներալ-մայոր Աշոտ Ղազարյանը: