Երկրորդ՝ եթե զուտ մասնագիտական տեսանկյունից մոտենանք, ապա անհասկանալի է, թե 1919-20 թթ. որ քարտեզներին է հղում կատարվում:
Մենք գիտենք, օրինակ, որ 1918 թ. հոկտեմբերի 30-ին ստորագրված Մուդրոսի զինադադարով ստեղծվել էր հնարավորություն Հայաստանի տարածքն ընդլայնելու՝ Թուրքիայի պարտությունից հետո: Ասել է թե՝ Բաթումի պայմանագրով մեզ տրված սահմանափակ տարածքը կարող էր ընդարձակվել, այսինքն՝ վերականգնվեր 1914-ի ռուս-թուրքական սահմանը: Կարսի մարզը նույնպես պետք է մտներ Հայաստանի մեջ...
Մեր սահմաններում փոփոխություններ եղան այլ ուղղություններով ևս...
Հաշվի առնելով այդ ամենը՝ պետք է հասկանալ՝ այդ տարիների ո՞ր ժամանակահատվածի և կոնկրետ ո՞ր քարտեզի մասին է խոսքը:
-«Հավաստի աղբյուր»-ի կասկածելի հրապարակումից հետո մամուլում հանրայնացվեց 1920 թվականին վերագրվող մի քարտեզ, որը Հայաստանը ներկայացրել է Ազգերի լիգա և որը ճանաչվել է Ազգերի լիգայի կողմից: Ընդ որում՝ նույն ժամանակ՝ 1920-ին, Բաքուն ևս քարտեզ էր ներկայացրել Ազգերի լիգա, որը չէր ճանաչվել: Այսինքն՝ ճանաչվել էր միայն Հայաստանի ներկայացրած քարտեզը: Մի՞թե դա կոնկրետ փաստարկ չէ 1920-ին վերագրվող քարտեզների առումով:
-Գիտե՞ք, թե որն է հարցը: Մենք հիմա քննարկում ենք բաներ, որոնք իրողությունների հետ կապ չունեն:
Այսինքն՝ եթե հիմա պետք է գնանք 1920 թ., ինչո՞ւ չենք կարող հասնել Պեվտինգերյան քարտեզին, որի վրա նշված են Մեծ Հայքի թագավորության հիմնական մայրուղիները, Արշակունյաց Հայաստանի հին ճանապարհները և դրանց վրա գտնվող կայանների մեծ մասը:
Եթե այդպես գնալու լինենք՝ կհասնենք մինչև Բաբելոնյան քարտեզ, մինչև Տիգրան Մեծի ժամանակներ:
Ես չեմ հասկանում՝ ինչո՞ւ է առհասարակ մեր հանրությունն ընդունում բանավեճի նման արհեստական խաղի կանոնները, ինչո՞ւ է փորձագիտական համայնքը մտնում այդ խաղի մեջ:
Շատ տարօրինակ է, որ պետական այրերն ընդունել են խաղի այդ կանոնները:
Եվ ուրեմն՝ ինչո՞ւ մտնել մի դաշտ, որ պետք չէ մտնել:
Եթե պատմական քարտեզներով սկսենք առաջնորդվել, բավականին բարդ և հակասական իրավիճակում կհայտնվենք:
Երբ Սևրի պայմանագրի կոնտեքստում քննարկվում էր Հայաստանի սահմանների հարցը՝ մեծ տերությունները փաստորեն ճանաչում էին Հայաստանի անկախությունը և հանձն առնում միայն Թուրքիայի հետ սահմանների կարգավորման խնդրի լուծումը: Վրաստանի և նորաստեղծ Ադրբեջանի հետ այդ հարցերը հետո պիտի քննարկվեին...
Այնպես որ՝ խելամիտ չէ քարտեզներով խոսելն ինչ-որ կոնկրետ ժամանակի կտրվածքով, ընդ որում՝ դա կարող է մի կողմից շատ խոցելի լինել, մյուս կողմից՝ շատ օգտակար:
-Հայաստանի ղեկավարը ՄԱԿ-ի վեհաժողովում ունեցած ելույթում կոչ արեց Ադրբեջանին՝ ցույց տալ այն քարտեզը, որով ինքը ճանաչում է Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը: Ադրբեջանն էլ մատնանշեց 1919-20 թթ. քարտեզը: Եվ այդպես բանավեճը նոր փուլ մտավ:
-Դա վերածվում է պատմական վեճի, ու նման զարգացումների դեպքում անընդհատ նոր փաստարկներ կբերվեն, որը վերջ չի ունենա:
Հարցն այսպես պետք է դնել՝ մենք ի՞նչ կանխավարկածից պետք է ելնենք սահմանագծում և սահմանազատում կատարելիս. այն տարա՞ծքը հիմք ընդունելուց, որ վերահսկում ենք փաստորեն, թե՞ ամեն ինչ դնում ենք հարցականի տակ:
Եթե ասում ենք՝ Խորհրդային Հայաստանի սահմաններն ենք հիմք ընդունում, ստացվում է՝ հրաժարվում ենք Արցախից: Եթե ասում ենք՝ Հայաստանի տարածքը 29.8 հազար քառակուսի կմ է, ապա հաջորդ հարցն է ծագում՝ Ադրբեջանի մատնանշած անկլավները մտնո՞ւմ են դրա մեջ, թե՞ ոչ: Ընդ որում՝ դա ամենևին էլ փոքր հարց չէ: Այսպես կոչված այդ անկլավներով են անցնում մեզ համար կենսական նշանակություն ունեցող հաղորդակցության ուղիները:
Վերցնենք, օրինակ, Տիգրանաշենը: Այնտեղով է անցնում Սյունիքի մարզից, Արցախից, Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից դեպի կենտրոն ձգվող միակ ճանապարհը:
Եթե դա տալիս ենք թշնամական պետությանը, ի՞նչ ենք ակնկալում, ինչպե՞ս ենք պատկերացնում մեր երկրի հետագա բնականոն գործունեությունը:
Նույն խնդիրն է Տավուշի մարզում.  եթե Վրաստանին կապող միջպետական ճանապարհի 2 կմ-ից ավելի տարածքը հայտնվի  թշնամական պետության վերահսկողության ներքո, ապա պատկերացնել կարելի է, թե ինչ խնդիրների կբախվենք:
Սրանք հարցեր են, որոնք ինչ-որ թվեր, քարտեզներ վկայակոչելով չես կարող լուծել:
Կամ՝ ի՞նչ ենք հասկանում խորհրդային քարտեզ ասելով:
Հասկանում ենք 1991-ի դրությամբ քարտե՞զը, որը խորհրդային երկրի ներքին ակտերով է սահմանվել:
Բայց չէ՞ որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը մինչ այդ՝ 1920 թվականից, նույն պետության մաս են կազմել, որոշ ժամանակ էլ՝ 1922-36 թթ. Հայաստանը, Ադրբեջանը և Վրաստանը մեկ այլ վարչական միավորման՝ Անդրֆեդերացիայի մեջ են եղել:
Այդ ժամանակներում, ամենատարբեր մակարդակներում, ամենատարբեր պատրվակներով և հատկապես տնտեսական նկատառումներից ելնելով՝ տարածքների փոխանակումներ են արվել քանիցս: Ինչպե՞ս վարվել այդ ամենի հետ:
Կամ Գորիս-Կապան ճանապարհը, որ հիմա շրջափակված է...
Ասում են Խորհրդային Ադրբեջանի տարածքով է անցել: