Նոր որոշում. Վրաստանից ցորեն ու ալյուր ներմուծելու և արտահանելու արգելքը հետաձգվեց 1 տարով
Ավտոտրանսպորտային միջոցներով ցորենի և ալյուրի ներմուծում-արտահանում հնարավոր կլինի իրականացնել ևս մեկ տարի։ Այս մասին հայտնում է Վրաստանում Հայաստանի դեսպանությունը։
«Երեկ Վրաստանի Ֆինանսների նախարար Իվանե Մաճավարիանիի որոշմամբ ավտոտրանսպորտային միջոցներով ցորենի և ալյուրի ներմուծման-արտահանման արգելքի որոշման ուժի մեջ մտնելու ժամկետը երկարաձգվել էր մինչև այս տարվա վերջը։ Այսօր որոշում է կայացվել այդ ժամկետը երկարաձգել մինչև մեկ տարի»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։
Հիշեցնենք, որ Թբիլիսիում ցորեն ներկրողները սեպտեմբերի 18-ին լայնածավալ բողոքի ակցիա էին կազմակերպել` Վրաստանի մայրաքաղաքի շրջաններից մեկում` Լիլոյում, փակելով ազատ տնտեսական գոտին։ Նրանք ասել էին, որ եթե երկրի իշխանությունները չփոխեն նախորդ որոշումը և չեղյալ չհայտարարեն ավտոտրանսպորտային միջոցներով ցորեն ներկրելու արգելքը, խոստանում են Վրաստանին իսկական շրջափակման մեջ գցել` կաթվածահար անելով կենտրոնական բոլոր մայրուղիները։
Թբիլիսին սեպտեմբերի 15-ից արգելք էր սահմանել ավտոտրանսպորտային միջոցներով ցորեն կամ ցորենի ալյուր ներկրման կամ արտահանման համար։