Որքա՞ն գումար են հանգանակել Գորիսում ապրիլյան պատերազմի օրերին եւ ի՞նչ նպատակով է այն ծախսվել
Գորիսի «Մինա» հյուրանոցում հունիսի 20-ին ասուլիս էր՝ յուրօրինակ հաշվետվություն, որ տվեցին 2016թ. ապրիլյան պատերազմի ժամանակ հանգանակված գումարները կանոնակարգած հանձնաժողովի անդամներ  Վաչագան Ադունցը, Մելիքսեթ Պողոսյանը, Մասիս Ղեւոնդյանը, Ժորա Ալեքսանյանը,  Գառնիկ Սարգսյանը, Սուրիկ Բաղդասարյանը, Ավետիք Ավետիսյանը, Գեւորգ Բոլյանը:  Ըստ նրանց` ապրիլյան  պատերազմի ժամանակ Գորիսում նույնպես   գումար հանգանակվեց՝ շուրջ 21 մլն դրամ:
Հանձնաժողովը զբաղեցրել էր քաղաքապետարանի աշխատասենյակներից մեկը. այն բոլորի համար  հասանելի էր եւ հարմար:
Ինչպես կազմավորվեց հանձնաժողովը: Քանի որ պատերազմ էր, երկար-բարակ մտածելու ժամանակ չկար, հանձնաժողովում ընդգրկվեցին մեծ գումար նվիրաբերած մարդիկ: Տեսնելով, որ գումարը շատանում է, հանձնաժողովը որոշեց «Արարատ» բանկում հաշիվ բացել հանձնաժողովի անդամ Գառնիկ Սարգսյանի անվամբ եւ գումարը պահ տալ բանկին:
2016թ. ապրիլյան պատերազմին Գորիսի տարածաշրջանից մասնակցեց 224 երկրապահ: Նրանք համարյա երկու ամիս եղել են դիրքերում: Նրանց սննդի, կեցության հարցերը լուծելու համար ծախսվել է հանգանակված գումարից: Գնել են ծխախոտ, հաց, սուրճ,  պահածոներ: Խրամատում գտնվող երկրապահների համար պատրաստվել են տաք ճաշեր, որի համար գնել են կարտոֆիլ, ոսպ, բրինձ, աղ  եւ այլն:  Գնվել են  նաեւ ցեմենտ, բլոկնոտներ, գովազդային պաստառներ:
Գնումների ցանկը նայելուց ճչում են  «գովազդային պաստառներ», «բլոկնոտներ» գրառումները:  Ինչի՞ համար էին գովազդային պաստառները, ինչի՞ համար էին բլոկնոտները…
Դրանց պատասխան-բացատրությունը տրվեց ասուլիսի ժամանակ. գովազդային պաստառները գնվել են Կորնիձոր գյուղի մի բնակչից եւ օգտագործվել բլինդաժ կառուցելու ժամանակ.  դրանց վրա հող է փռվել, իսկ բլոկնոտներում գրանցվել են հերթափոխն ընդունող-հանձնող երկրապահների անուններն ու զենքերի տեսակն եւ համարները:
Ըստ հանձնաժողովականների` հանգանակված գումարով Գորիսն օգնել է նաեւ Գորիսի հիվանդանոցում այդ օրերին բուժում ստացող  զինվորներին:
Հավաքված գումարի շնորհիվ գնվել է նաեւ ցեմենտ, որն օգտագործվել է առաջնագծում հենակետ կառուցելու,   դիրքերում շինարարական  աշխատանքներ կատարելու համար: