Որտե՞ղ են Քաջարանի կոմբինատից 2016-ին Սյունիքի մարզպետարանին նվիրած երեք «Նիվա-Շեվրոլետ»-ները
2016 թ. նոյեմբերի 23-ին «Զանգեզուրի ՊՄԿ» ՓԲԸ-ն «Նիվա-Շեվրոլետ» մակնիշի երեք ավտոմեքենա նվիրաբերեց Սյունիքի մարզպետարանին:
Նվերը բերել էր կոմբինատի տնօրենի Նարեկ անունով տեղակալը:
Նվերը, մարզպետարանի բակում շարված մարզպետարանցիների բուռն ծափահարությունների ներքո, ընդունեց Վահե անունով անձնավորությունը, ով այդ օրերին Սյունիքի մարզպետի աթոռն էր զբաղեցնում:
Տեղի ունեցածի մասին իմանում ենք Սյունիքի մարզպետարանի պաշտոնական կայքից:
Հաղորդագրության ամբողջական տեքստը՝ ստորեւ:
««ԶԱՆԳԵԶՈՒՐԻ ՊՂՆՁԱՄՈԼԻԲԴԵՆԱՅԻՆ ԿՈՄԲԻՆԱՏ» ՓԲԸ-ի ԿՈՂՄԻՑ ՝ ՏԵԽՆԻԿԱԿԱՆ ՕԺԱՆԴԱԿՈՒԹՅՈՒՆ՝ ՀՀ ՍՅՈՒՆԻՔԻ ՄԱՐԶՊԵՏԱՐԱՆԻՆ
ՀՀ Սյունիքի մարզպետ Վահե Հակոբյանն այսօր ընդունել է «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ի ներկայացուցիչներին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Սյունիքի մարզպետարան և «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» համագործակցության հնարավորությունները:
Կոմբինատի ղեկավարները ներկայացրեցին ընկերության կողմից առաջիկայում մարզում իրականացվելիք սոցիալական ծրագրերի ուղղություններն ու բնագավառները:
Հանդիպման ավարտին կոմբինատի ներկայացուցիչները տեղեկացրին, որ, հաշվի առնելով մարզպետարանից մարզի համայնքների հեռու լինելու հանգամանքը, ինչպես նաև մարզպետարանի և համայնքների միջև կապն առավել արդյունավետ դարձնելու և ամրապնդելու նպատակով, ընկերության կողմից Սյունիքի մարզպետարանին է նվիրաբերվում «Նիվա-Շեվրոլետ» մակնիշի 3 ավտոմեքենա:
Մարզպետ Վահե Հակոբյանը շնորհակալություն է հայտնել նվիրաբերված ավտոմեքենաների համար և վստահեցրել, որ տրանսպորտի միջոցները լիարժեք կծառայեն մարզպետարանի աշխատակազմին՝ ընդգծելով, որ դրանք անհրաժեշտ են՝ ընթացիկ աշխատանքները լիարժեք կազմակերպելու և համայնքների հետ համագործակցությունը ավելի սերտացնելու համար: 23.11.2016թ.»:
2018 թ. հունիսի 8-ից հետո, երբ Վահեն պաշտոնանկ արվեց, անհետացան նաեւ այդ մեքենաները, ինչի մասին տեղեկացանք Սյունիքի մարզպետարանից:
ՀՀ գործող օրենսդրության համաձայն՝ նվիրաբերված գույքը մուտքագրվում է տվյալ իրավաբանական անձի հաշվեկշիռ եւ համարվում նվերը ստացած կազմակերպության սեփականություն:
Այլ իրավիճակ կլիներ, եթե մեքենաները մարզպետարանին հատկացրած լինեին ինչ-որ ժամանակով օգտագործելու եւ վերադարձնելու պայմանով:
Սակայն մեքենաները, ինչպես երեւում է պաշտոնական հաղորդագրությունից, նվիրաբերվել է:
Եվ ուրեմն մի շարք հարցեր են առաջանում:
Նախ՝ որտե՞ղ են մարզպետարանի սեփականություն հանդիսացող այդ մեքենաները:
Երկրորդ՝ արդյո՞ք այդ մեքենաները սահմանված կարգով եւ ժամանակին մուտքագրվել են Սյունիքի մարզպետարանի հաշվեկշիռ:
Երրորդ՝ եթե մեքենաները չեն մուտքագրվել Սյունիքի մարզպետարանի հաշվեկշիռ, ապա ո՞ւմ թերացումով, ո՞վ պետք է այդ մուտքագրումն ապահովեր, որ չի արել:
Հիմա…
Նարեկը, ով լուսանկարում (որքանով հասկացանք) ցուցադրում է նվեր-մեքենաների բանալիները, արդյո՞ք ասելիք չունի այդ կապակցությամբ:
Արդյո՞ք ասելիք չունի այդ օրերի մարզպետ Վահեն:
Արդյո՞ք ասելիք չունի Ռուդոլֆ անունով տղան, ով այդ օրերին Սյունիքի մարզպետարանի աշխատակազմի ղեկավարն էր եւ ի պաշտոնե պարտավոր էր վերահսկել՝ մուտքագրվե՞լ են նվեր-մեքենաները, թե՞ ոչ։
Ստեղծված իրավիճակի վրա ենք հրավիրում նաեւ Սյունիքի մարզի իրավապահ մարմինների ուշադրությունը. չէ՞ որ խոսքը պետական սեփականություն հանդիսացող գույքի մասին է: