Փարիզում կայացավ ամառային օլիմպիական խաղերի փակման արարողությունը
Օգոստոսի 11-ին Փարիզի «Ստադ դե Ֆրանս» մարզադաշտում տեղի ունեցավ 33-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերի փակման արարողությունը։
Արարողության գեղարվեստական ղեկավարը կրկին Թոմաս Ջոլին էր, ով նաև բացման արարողության մտահղացման հեղինակն էր։
Խաղերի բացումը հակասական արձագանքներ էր առաջացրել աշխարհում մի տեսարանի պատճառով, որը շատերը նմանացրել էին Լեոնարդո դա Վինչիի «Վերջին ընթրիքը» հայտնի որմնանկարին, որտեղ պատկերված են Հիսուս Քրիստոսը և նրա 12 առաքյալները խաչելությունից առաջ վերջին ընթրիքի ժամանակ:
Ներկայացման այդ տեսարանի ժամանակ ԼԳԲՏ համայքից դիջեյ և պրոդյուսեր Բարբարա Բուտչն իր կողքն էր հավաքել արտիստներին։ Այս տեսարանն արժանացել էր պահպանողականների քննադատությանը։ Ֆրանսիայի կաթոլիկ եկեղեցու եպիսկոպոսների համաժողովն ափսոսանք էր հայտնել, որ ծաղրի է ենթարկվել քրիստոնեությունը։ Խաղերի կազմակերպիչներն էլ ներողություն էին խնդրել՝ ընդգծելով, որ ներկայացումն ամենևին վիրավորական ենթատեքստ չուներ։
Բողոքի ակցիա այդ տեսարանի դեմ
Փակման արարողությունը բաղկացած էր մի քանի փուլից՝ մասնակից երկրների դրոշների դուրսբերում, մարզիկների շքերթ, կանանց մարաթոնի հաղթողների պարգևատրում։ Այնուհետև «Ստադ դե Ֆրանս»-ը վերածվեց հսկա համերգասրահի։
Օլիմպիական դրոշը հանդիսավոր արարողությամբ հանձնվեց հաջորդ խաղերը հյուլընկալող Լոս Անջելեսին։ Հոլիվուդյան դերասան Թոմ Քրուզն իջավ «Ստադ դե Ֆրանս»-ի տանիքից, ընդունեց օլիմպիական դրոշը և այն կտեղափոխի Լոս Անջելոս, որտեղ էլ 2028 թվականի հուլիսի 14-ին նախատեսված է հաջորդ խաղերի բացումը:
Շոուն ավարտվեց «Ստադ դե Ֆրանս» մարզադաշտում մեծ հրավառությամբ:
Այս օլիմպիական խաղերում ամենաշատ մեդալը նվաճեց ԱՄՆ-ը․ ամերիկացի մարզիկները ստացան ընդհանուր 126 մեդալ՝ 40 ոսկե, 44 արծաթե և 42 բրոնզե: Հայաստանը երեք արծաթե, մեկ բրոնզե մեդալ նվաճեց։
33-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերը մեկնարկել էին հուլիսի 26-ին։