Քաղաքական դիակ Վահեն նոր մոբիլիզացիա է սկսել՝ վարձակալել մարդկանց, ովքեր իր իսկ բացած ֆեյսբուքյան կեղծ էջերում, շուկայականից բարձր գներով, կհայհոյեն «Սյունյաց երկրի» խմբագրին
04.06.2018 12:29
Արդեն ասել ենք, որ Վահե Հակոբյանը Սյունիքում մնալու իր երազանքի ճանապարհի միակ խոչընդոտը համարում է «Սյունյաց երկիր» թերթը:
Եվ լրատվամիջոցին ու նրա խմբագրին հայհոյելու համար ֆեյսբուքյան նորանոր կեղծ էջեր են բացվում:
Բայց, տեսնելով, որ իր ենթականերն այլեւս նախկին փութաջանությամբ ու հնազանդությամբ չեն կատարում մարզպետի հանձնարարականը՝ կեղծ էջերում հայհոյելու թերթի խմբագրին, վերջին օրերին այլ գործելակերպ է ընտրել՝ վճարել նրանց, ովքեր Սամվել Ալեքսանյանի դեմ որեւէ հայհոյանք կգրեն:
Ընդ որում՝ խնդիրն այն չէ, որ փաստարկված, հիմնավորված ինչ-որ խոսք կամ քննադատություն գրվի: Կարեւորն այն չէ, որ վարձկանը ծանոթ լինի խմբագրին, նրա հոդվածներին, թերթի դիրքորոշմանը: Կարեւոր է՝ խմբագրին հայհոյելը, ընդ որում՝ որքան խիստ լինեն ուշունցները, այնքան բարձր կլինի վարձատրությունը:
Մարզպետի նոր նախաձեռնության իրականացման համար պլատֆորմ է ընտրվել հատկապես Քաջարան ներխուժած ավազակախմբի միջավայրը, մասամբ էլ՝ Կապանը:
Անկեղծորեն՝ մենք չենք դատապարտում Սամվել Ալեքսանյանի դեմ ոտքի հանված վարձկաններից որեւէ մեկին:
Մենք, ընդհակառակը, կոչ ենք անում՝ առավել ակտիվ եւ առավել բարձր գներով մասնակցել այդ ակցիային ու հնարավորինս շատ հայհոյել թերթի խմբագրին:
Իմիջիայլոց, ակցիայի հիմքում ազգանպաստ բաղադրիչ ենք նաեւ տեսնում. այդ ձեւով, գոնե չնչին չափով, սյունեցիներին է վերադարձվում Սյունիքից գողացածը, այդ ձեւով գոնե մի երկու հարյուր հոգի աշխատանքի կընդունվեն, այդ ձեւով …
Իսկապես, մենք չենք նեղանում որեւէ մեկից՝ շատ լավ հասկանալով, որ գործ ունենք հոգեկան անհավասարակշռության մեջ հայտնված մարդու հետ, ով հեքիաթային ջանքեր է գործադրում՝ մնալու Սյունիքի մարզպետի պաշտոնում կամ վերադառնալու Քաջարանի կոմբինատ՝ տնօրենի կարգավիճակով, ով փորձում է չվերադարձնել Սյունիքից թալանածը, ով փորձում է չկանգնել հայոց արդար դատաստանի առջեւ: Նաեւ հասկանում ենք, որ ստեղծված վիճակում մարզպետն այլ գործիք չունի, քան ֆեյսբուքյան կեղծ էջեր հորինելը, անանուն նյութեր կամ կեղծված ստորագրությամբ «քոմենթներ» շաղ տալը: Հասկանում ենք նաեւ ստրուկների բյոլուկին՝ ամեն գնով պետք է պաշտպանել իրենց տիրոջը՝ ավազակապետին, այլապես, փարավոնների ժամանակներին հանգույն, Վահեին հուղարկավորելիս հողին ենք հանձնելու նրա սպասավորներին եւս:
Մի խոսքով՝ Սյունիքում մեկ տարի առաջ սկիզբ առած ազգային-ազատագրական պայքարը թեւակոխել է մի նոր հանգրվան, որի իմաստը Վահե Հակոբյանի կենաց եւ մահվան հարցն է: