Գուցե նաև իմ հայտարարության շնորհիվ 105 հազարից ավելի մեր քաղաքացիներ եկել, հասել են ՀՀ. Փաշինյան
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԼՂ-ի քաղաքացիական բնակչությանն ուղիղ վտանգ չսպառնալու մասին հայտարարությունն արել է մարդկանց նկատմամբ սպառնալիքները չխտացնելու մոտիվացիայով:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Փաշինյան այս մասին ասաց ԱԺ-ում կառավարության հետ հարցուպատասխանին՝ անդրադառնալով «Հայաստան» խմբակցությունից Արմեն Ռուստամյանի դիտարկմանը, թե վարչապետի այդ հայտարարությունն օգտագործվել է հայկական կողմի դեմ:
«Այո, ես հայտարարել եմ, որ ԼՂ քաղաքացիական բնակչությանն ուղիղ վտանգ չի սպառնում: Եվ իմ հայտարարության մոտիվացիան եղել է այն, որ այդ մարդկանց նկատմամբ սպառնալիքները չխտացվի: Ես կարող էի այնպիսի հայտարարություն անել, որ այդ պայմաններում ևս 300 հոգի մարդ զոհվեր: Իմ խնդիրն այն չի եղել, որ հայտարարություն անեմ, և 300 մարդ ավել զոհվի: Իմ խնդիրն է եղել անել հայտարարություն, որ որևէ մեկի գլխից մազ չպակասի: Եվ ես ուրախ եմ, որ գուցե նաև իմ հայտարարության շնորհիվ 105 հազարից ավելի մեր քաղաքացիներ՝ դժվար, տառապալից, հոգեբանական ծանր վիճակում, եկել, հասել են ՀՀ: Եվ ես ուրախ եմ, որ մենք իրենց պատշաճ ընդունելու հնարավորություն ունենք այսօր»,-ասաց Փաշինյանը:
Անդրադառնալով պատգամավորի մեղադրանքին, որ Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի վերջին լայնամասշտաբ ռազմական ագրեսիայի ժամանակ Հայաստանը մենակ է թողել ԼՂ-ին՝ վարչապետը դա համարեց հնարավոր ամենաանարդար մեղադրանքը: Վերջին 3 տարվա ընթացքում Հայաստանի Հանրապետությունը Լեռնային Ղարաբաղին 1 մլրդ դոլարից ավելի ֆինանսավորում է ապահովել:
«Իմ անձնական կարծիքով՝ ԼՂ-ն Լաչինի միջանցքի շրջափակումից առաջ և այս ընթացքում, նաև ինքնապաշտպանության առումով որևէ բանի պակաս չի ունեցել: Ես չեմ ասել, թե մենք չենք միջամտելու, ես ասել եմ, որ նպատակը ռազմական գործողությունների մեջ ՀՀ-ին ներքաշելն է, և մենք ռազմական գործողությունների մեջ չենք ներքաշվելու: Բայց մենք քաղաքական ամբողջական աջակցություն ենք ցուցաբերել ԼՂ-ին»,-ասաց վարչապետը:
Փաշինյանը շեշտեց՝ ԼՂ-ի դեմ Ադրբեջանի այդ սադրանքի նպատակն ու հիմնական թիրախը եղել է և ինչ-որ առումով շարունակում է մնալ Հայաստանի Հանրապետությունը: Նա ընդգծեց, որ որպես ՀՀ վարչապետ իր պարտականությունն է առաջին հերթին ՀՀ անվտանգությունն ապահովելը` այդ թվում ԼՂ-ի քույրերի և եղբայրների սիրույն:
«Պատկերացրեք, որ տեղ չլիներ, որտեղ նրանք կարողանային ապաստան գտնել: Եվ պատկերացրեք, որ պետություն չլիներ, որ նրանց առաջնային կարիքը բավարարելու հնարավորություն ունենար: Այսօր մենք ասում ենք, որ միջազգային օգնության կարիք ունենք, բայց ձեռք մեկնած աշխարհով ման չենք գալիս, որ մեր եղբայրներն ու քույրերը սովահար չլինեն»,-ասաց Փաշինյանը: