«Քարավան»-ի ակնառու գործերը Լծեն-Տաթև կառուցվող ճանապարհին
Մ-2 մայրուղի-Շինուհայրի խաչմերուկ-Սատանի կամուրջ-Տաթև-Կապան ավտոճանապարհը 2021-ի նոյեմբերից դարձավ երկրային միակ ուղին, որը հանրապետության հարավային շրջանները, նաև Իրանը կապում է մեր հանրապետության կենտրոնական շրջանների հետ:
Սակայն, սկզբից ի վեր, այդ նոր մայրուղու Սատանի կամուրջ-Տաթև հատվածը գնահատվեց իբրև ռիսկային՝ հայտնի ոլորանների պատճառով: Եվ հարցի  լուծումը փնտրվեց ոչ թե խնդրահարույց ոլորանները տեղ-տեղ ընդլայնելու, այլ Շինուհայր-Տաթև ճանապարհը շրջանցելու մեջ:
Ելքը համարվեց Մ-2 մայրուղի-Նորավան-Շամբ-Լծեն-Տաթև-Կապան տրանսպորտային ուղին, որի Շամբ-Լծեն-Տաթև հատվածը դեռ նոր պիտի կառուցվեր: Իսկ Մ-2 մայրուղի-Նորավան ճանապարհահատվածը կառուցվել է մի փոքր ավելի վաղ՝ թեև ոչ միջպետական ճանապարհի չափորոշիչներով:
Այսպիսով՝ 2021-ին մեկնարկեց վերոնշյալ (այլընտրանքային) մայրուղու կառուցումը:
Օրեր առաջ մենք անդրադարձանք այդ մայրուղու Շամբ-Լծեն հատվածի շինարարությանը, իսկ հիմա փորձենք ներկայացնել Լծեն-Տաթև ճանապարհի կառուցման ընթացքը:
Եվ որպեսզի հասկանալի լինի աշխատանքների ընդհանուր պատկերը, հիշեցնենք՝ Լծեն-Տաթև մոտ 20 կմ երկարությամբ ճանապարհը կառուցվում է երկու ճակատով. առաջին կամ Լծենից ձգվող հատվածը կառուցում է «Քարավան» ՍՊ ընկերությունը, իսկ Տաթևից ընդառաջ եկող կամ երկրորդ հատվածը՝ «ԱԱԲ» պրոյեկտ ընկերությունը:
«ԱԱԲ» պրոյեկտի  տեղամասում դեռ չենք եղել, բայց օգոստոսի 26-ին այցելեցինք Լծեն-Տաթևի՝ «Քարավան»-ի կողմից կառուցվող ճանապարհահատված:
Երկու խոսք «Քարավան» ՍՊ ընկերության մասին:
Ճանապարհաշինական այդ կազմակերպությունը մեզ հայտնի է Տաթև-Կապան վերակառուցվող ճանապարհի Շրվենանցի խաչմերուկ-Կապան տեղամասի շինարարությունից, որի կառուցումն ավարտվել էր նախորդ տարեվերջին, իսկ առանձին տեղերի հիմնանորոգումը՝ այս տարի:
Ընկերությունն այն երեք կազմակերպությունից մեկն է, որոնք ներկայումս աշխատում են Լաչինի միջանցքի նոր երթուղու Կորնիձոր-Տեղ հատվածում:
Ընկերությունը հիմնադրվել է 2002-ին (գրանցման հասցե՝ Արցախի Հանրապետության Ասկերանի շրջանի Բերքաձոր գյուղ):
Ընկերությունը մեր հանրապետությունում՝ ասֆալտապատման, ավտոճանապարհների շինարարության և նորոգման ոլորտում ամենածավալուն ծրագրեր իրականացրած կազմակերպություններից է, ժամանակին մեծ ծրագրեր է իրականացրել նաև Ստեփանակերտում ու Արցախի այլ վայրերում:
Եվ ուրեմն՝ օգոստոսի 26-ին այցելեցինք Լծեն-Տաթև կառուցվող ճանապարհի շինհրապարակներ՝ հասնելով մինչև այն կետը, որն արդեն մյուս՝ Տաթև-Լծեն տեղամասի տիրույթում է:
Մոտ 10 կմ երկարությամբ ճանապարհի կառուցումը մեկնարկել է մեկ տարի առաջ:
Ճանապարհի իրենց բաժինը Լծեն գյուղից հասնում է մինչև Լծեն և Տաթև գյուղերի վարչական տարածքների բաժանարար լեռնաբազուկի գագաթ, որի բարձրությունը (ծովի մակերևույթից) 2150 մ է:
Առաջին տպավորությունը, որ ստացանք շինհրապարակներում՝ կատարված ու կատարվող հողային աներևակայելի մեծ աշխատանքներն են: Աչքերիդ երբեմն չես հավատում՝ կուսական լեռնալանջերը՝ ճեղքվելով մինչև 40 մ խորությամբ, լայնահուն ճանապարհի են վերածվում:
Շինարարության տեղամասի պետ Ալիկ Ազատյանի հավաստմամբ՝ մինչև հիմա իրականացվել է 1 մլն խորանարդ մետրից ավելի հողի հանույթ:
Ճանապարհի սկզբնամասում (սկսած Լծեն գյուղի մուտքից)՝ 5,5 կիլոմետրի վրա, վաղուց են ավարտվել հողային աշխատանքները: Այդտեղ նաև ասֆալտապատում է կատարվել՝ առայժմ երկու շերտով՝ 6 սմ + 6 սմ հաստությամբ: Վերջնական արդյունքում կունենանք 16 սմ հաստությամբ ասֆալտբետոնե ծածկ, ինչն էլ սահմանված նորմ է միջպետական ճանապարհի համար. ասֆալտի երրորդ շերտը կտեղադրվի սեպտեմբերին:
Ասֆալտբետոնն արտադրում է ինքը՝ շինկազմակերպությունը՝ Եղեգնաձորում և Գորիսում, որտեղից էլ տեղափոխվում է:
Ճանապարհի մյուս կեսի՝ 4 կմ-ի ասֆալտապատումը և ընդհանրապես ծրագրի ավարտը նախատեսվում է նոյեմբերին, եթե, իհարկե եղանակային պայմաններն անակնկալներ չմատուցեն: