Ռոբերտ Քոչարյանը կմնա կալանքի տակ
Վերաքննիչ քրեական դատարանն այսօր հրապարակեց Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտանների բողոքի վերաբերյալ որոշումը: Ըստ որոշման՝ Ռոբերտ Քոչարյանը կմնա կալանքի տակ։
Հիշեցնենք, որ պաշտպանները բողոքարկել էին առաջին ատյանի դատարանի՝ նոյեմբերի 7-ի որոշումը, որով մերժվել էր Ռոբերտ Քոչարյանին գրավի դիմաց ազատ արձակելու միջնորդությունը: Ըստ փաստաբանական թիմի՝ դատարանի այդ որոշումը Քոչարյանին վերաբերելի բավարար հիմքեր չի պարունակում:
Նախորդ նիստին փաստաբանները վկայակոչել էին Եվրոպական դատարանի մի շարք վճիռներ, ըստ որոնցէ անձին կալանքի տակ պահելու դատարանի որոշումը պետք է պատճառաբանված լինի:
Հիշեցնենք նաեւ, որ առաջին ատյանի դատարան գրավի միջնորդություն ներկայացնելիս՝ երկրորդ նախագահի պաշտպանները հիմքում դրել էին բարձր դատարանի՝ հոկտեմբերի 15-ի որոշումը, ըստ որի գրավը պետք է դիտարկվի որպես ինքնուրույն խափանման միջոց եւ այն կարող է չեզոքացնել անձի կողմից քննությանը խոչընդոտելու ռիսկը: