Սահմանադրական դատարանը չի բավարարել ընդդիմադիր ուժերի միջնորդությունները
Սահմանադրական դատարանի (ՍԴ) նախագահ Արման Դիլանյանը հրապարակեց «Զարթոնք» կուսակցության, «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» դաշինքների միջնորդությունների հարցով բարձր դատարանի կայացրած որոշումները։
«Զարթոնք» կուսակցության միջնորդությունները հետևյալն էին․ ԱԱԾ-ից տեղեկություն, թե ընտրության մասնակցած քաղաքացիներից յուրաքանչյուրը վերջին անգամ երբ է լքել ՀՀ պետական սահմանը և երբ է վերադարձել, ներկայացնել այն քաղաքացիների քանակը, որոնք ստորագրել են ցուցակներում, սակայն ըստ ԱԱԾ տվյալների՝ ՀՀ-ում չեն գտնվել։ Մյուս միջնորդությունը՝ ՊԵԿ-ից և վարչապետի աշխատակազմից պահանջել հանրային ծառայողների քանակի մասին տեղեկություն, մյուսը՝ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունից տեղեկատվություն, թե որքան ժամանակով են հոսանքազրկվել ընտրատեղամասերը և ինչ պատճառներով։ Այս միջնորդությունները Սահմանադրական դատարանը մերժել է, իսկ այն միջնորդությունը, ըստ որի՝ պաշտպանության նախարարությունից անհրաժեշտ է պահանջել տեղեկատվություն, թե քանի զինծառայող է մասնակցել ընտրություններին, ՍԴ-ն որոշել է դրա քննարկումը հետաձգել։
Սահմանադրական դատարանը մերժել է նաև «Պատիվ ունեմ» դաշինքի ներկայացուցիչ Դավիթ Հարությունյանի հույժ-հրատապ միջնորդությունը, որով անհրաժեշտ էր համար ոստիկանությունից անհապաղ պահանջել քրեական ոստիկանության վարչության շենքի մուտքի արտաքին և ներքին տեսախցիկներով արված տեսաձայնագրությունները, երկրորդ՝ «Հայաստան» դաշինքի անդամ, Մեղրիի նախկին համայնքապետ Մխիթար Զաքարյանի նկատմամբ ուժ կիրառելու դեպքի ողջ տեսաձայնագրությունը, և երրորդ՝ տեղեկություններ, թե երբ է կատարվել ենթադրյալ հանցագործությունը և երբ է ավարտվել։ Այս ամենով Դավիթ Հարությանը ցանկացել է ընդգծել, որ Նիկոլ Փաշինյանի հնչեցրած բռնության սպառնալիքները իրական բնույթ են կրել։
«Հայաստան» դաշինքի ներկայացրած չորս միջնորդություններից երկուսը ևս մերժվել են, իսկ մյուս երկուսի քննությունը Սահմանադրական դատարանը որոշել է հետագձել։ «Հայաստան» դաշինքի միջնորդությունները կրկին վերը նշված հարցերի առնչությամբ են։
Հարկ է նշել, որ միջնորդությունների հարցով Սահմանադրական դատարանի որոշումները կապ չունեն ընտրությունների արդյունքների վիճարկման դիմումների վերաբերյալ վերջնական որոշման հետ։
Միջնորդությունների հարցով որոշումները հրապարակելուց հետո Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը ԶԼՄ ներկայացուցիչներին և մյուս ներկաներին, բացի դատավարության մասնակիցներից, դուրս հրավիրեց, որպեսզի կողմերի հետ դռնփակ քննարկեն դատաքննությունը հետագայում դռնփակ անցկացնելու հարցը։ Արման Դիլանյանը հստակեցրեց՝ դռնփակ նիստ անցկացնելու հարցը կրկին քննարկվում է դռնփակ ռեժիմով։
Հիշեցնենք, որ արդեն 5-րդ օրն է՝ բարձր դատարանը քննում է արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքների վիճարկման վերաբերյալ «Հայաստան», «Պատիվ ունեմ» դաշինքների, «Զարթոնք» և «Հայոց հայրենիք» կուսակցությունների դիմումները։