Սայլը տեղից լավ չի շարժվում․ ՆԱՏՕ-ի զորավարժություններին մասնակցությունը չափազանց կարևոր է
«ՀԱՊԿ-ը, ի տարբերություն ՆԱՏՕ-ի, ասիմետրիկ կառույց է. այդ կառույցում են Ռուսաստանը և մնացածը,  կենտրոնակայանն էլ ոչ թե Ռուսաստանից դուրս է, ինչպես ՆԱՏՕ-ում, հետևապես մինչև ամեն ինչ Ռուսաստանի սրտով չլինի՝ գոնե չառարկելու մակարդակով, ռուսները չեն ընդունի»,- «Առաջին լրատվական»-ի հետ զրույցում ասաց փորձագետ Ռուբեն Մեհրաբյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե Ռուսաստանը անվանապես կամ Ղազախստանի ու Բելառուսի միջոցով կփորձի՞ արգելափակել Հայաստանի նոր ներկայացուցչի առաջադրումը:
Ռուբեն Մեհրաբյանը անընդունելի է համարում ՆԱՏՕ-ի և ՀԱՊԿ-ի միջև զուգահեռների անցկացումը. «ՆԱՏՕ-ում կա 5-րդ հոդված, իսկ ՀԱՊԿ-ը չունի դրա անալոգը: Բացի այդ՝ եթե ՆԱՏՕ-ում իրոք դաշնակիցներ են, ապա ՀԱՊԿ-ում Ռուսաստանի և ԱՊՀ այլ երկրների միջև երկկողմ հարաբերությունների ինչ-որ կոնգլոմերատ է: Այնպես որ՝ ասել, թե Հայաստանի դաշնակիցներն են Բելառուսը, Ղազախստանը, Տաջիկստանը, Ղրղըզստանը՝ այդպես չէ»:
Մեր զրուցակցի համոզմամբ՝ Խաչատուրով-2 Երևանն այնտեղ չի ուղարկելու. «Չեմ կարծում, թե Մոսկվայում դա չեն հասկանում: Կոմպրոմիսն անխուսափելի է, և դա գտնվելու է պրոֆեսիոնալիզմի դաշտում»: