Շնորհալի գեղանկարչուհին, ով Մոսկվայում բարձր պահեց մեր հանրապետության անունը
Նրա տարերքն ասես հանրապետական ու միջազգային փառատոներն են, որոնց մասնակցում էր, մրցանակային տեղեր զբաղեցնում ու ապացուցում, որ ինքը լավագույնն է։ Քաջարանի արվեստի դպրոցի գեղարվեստի բաժնի աշակերտուհի Անժելիկա Ենգիբարյանն արդեն յոթ տարի է, ինչ սովորում է դպրոցում և իր դասատուներից՝ Լիլի Մեսանյանից, Աստղ Ավանեսյանից, Արևհատ Թումանյանից ստացած գիտելիքները  կիրառել է փառատոներում՝ Երևան, Ծաղկաձոր, Վանաձոր, 2022 թվականին՝ նաև Մոսկվա։
Ո՞րն է այս աղջնակի հաջողության գրավականը։ Միանշանակ կարող ենք պնդել՝ անսահման աշխատասիրությունն ու ձգտումը՝ լինել լավագույնը։ Չի կարելի նաև չշեշտել ծնողների դերը, ովքեր աջակցում ու ոգեշնչում են աղջնակին։ Նրա հաղթանակների ու ձեռքբերումների թիվը շատ է՝ «Էտյուդ 2018» երկրորդ կարգի դափնեկիր, «Արտ մյուզիք 2021» երրորդ կարգի դափնեկիր, «Արտ մյուզիք 2022» երրորդ կարգի դափնեկիր, «Էտյուդ 2022» առաջին կարգի դափնեկիր, «ART PANORAMA 2022» միջազգային մրցույթ-փառատոնի հատուկ մրցանակ։
Մայրաքաղաք Երևանում անցկացված հենց այս փառատոնում հաղթելով՝ վաստակեց հրավեր՝ մասնակցելու Մոսկվայում անցկացվող «ART PANORAMA 2022» միջազգային մրցույթ-փառատոնին, որտեղ մրցակցում էին շնորհալիներ 16 երկրից։ Լինելով Հայաստանից միակ մասնակիցը՝ այդ հեղինակավոր փառատոնին ներկայացրեց ոչ միայն Քաջարանի արվեստի դպրոցը, այլ նաև Հայաստանը։
Անժելիկան արժանացավ առաջին կարգի մրցանակի։ Մոսկվա այցի շրջանակում չսահմնափակվեց փառատոնի մասնակցությամբ, նրան հրավիրեցին հայկական համայնքի մի շարք օջախներ, ուսումնական կենտրոններ և շնորհեցին պատվոգրեր ու շնորհակալագրեր՝ Հայաստանի անունը բարձր պահելու համար։
Թեև այս տարի Անժելիկա Ենգիբարյանն ավարտում է ուսումնառությունը Քաջարանի արվեստի դպրոցում, բայց համոզված ենք՝ նրա հաղթարշավը դեռ կշարունակվի։