Շրջափակված Արցախը՝ նոր փորձության մեջ. Լաչինի միջանցքում Ադրբեջանն անցակետ է տեղադրում
2023 թ. ապրիլի 23-ին Ադրբեջանի իշխանությունները, որերորդ անգամ խախտելով 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 6-րդ կետը, պաշտոնապես արգելափակել են Լաչինի միջանցքը՝ քայլեր ձեռնարկելով անցակետ տեղադրելու ուղղությամբ:
Ադրբեջանի այդ քայլը նույնպես միտված է հայոց Արցախում էթնիկ զտումներ իրականացնելուն և Արցախն ամբողջությամբ հայաթափելուն:
2022 թ. դեկտեմբերի 12-ից (բնապահպանական կեղծ պատրվակով) Լաչինի միջանցքի արգելափակումը և նոր կեղծ պատրվակներով անցակետի տեղադրումը հակաարցախյան քաղաքականության հետևողական իրականացման հերթական դրսևորումն է:
Եվ, որ զարմանալի է, այդ գործողությունն իրականացվում է ի հեճուկս Միջազգային արդարադատության դատարանի 2022 թ. փետրվարի 22-ի՝ իրավաբանական պարտադիր ուժ ունեցող վճռի:
Լաչինի միջանցքում անցակետ տեղադրելով՝ Եղցահող, Հին շեն, Մեծ շեն և Լիսագոր համայնքների բնակիչները մնացել են կրկնակի շրջափակման մեջ:
Ապրիլի 23-ին ադրբեջանցիների նախաձեռնած նոր և չափազանց վտանգավոր արկածախնդրության առիթով արդեն իսկ հնչում են հայտարարություններ, կոչեր, Ադրբեջանի պահվածքը դատապարտող դիրքորոշումներ:
Այդ ամենը, անշուշտ, լավ է, սակայն բոլոր նման հայտարարություններն Ադրբեջանի համար ունեն զրո նշանակություն:
Վաղուց ժամանակն է Ադրբեջանի սադրանքներին և հակահայ քայլերին տալու համաչափ պատասխան՝ գոնե ժամանակ առ ժամանակ:
Հիշենք՝ 2022-ի նոյեմբերի 9-ից հետո Ադրբեջանը մի քանի տասնյակ անգամ Հայաստանի և Արցախի դեմ վատագույն քայլերն է ձեռնարկել, բայց համարժեք պատասխան չի ստացել, ինչի հետևանքով էլ ավելի է լկտիացել ահաբեկչական այդ պետությունը: