Թվում էր, թե 2020-ը պատմության գիրկն ենք ճանապարհել, բայց ոչ…
2020 թվականը շարունակվում է…
Այսօր՝ 2021 թ. հունվարի 2-ին Շուռնուխ գյուղի արեւելյան հատվածը (Մ-2 մայրուղուց արեւելք) պաշտոնապես փոխանցվում է  թուրք-ազերիներին…
Տասնմեկ տան բնակիչներ վերջին ճիգերն են գործադրում տարիներով իրենց արած-դրածը փրկելու համար. վերջնաժակետը հունվարի 5-ն է:
Գորիս համայնքի ավագանու անդամներն ու համայնքապետն  են այնտեղ…, բայց ի՞նչ կարող են անել: Հազիվ հասցնում են օգնել մարդկանց՝ իրենց ինչքը տեղափոխել ճանապարհից վերեւ, քանզի ճանապարհն այլեւս պետական սահման է Ադրբեջանի անբեկանելի եւ անսակարկելի կամքով:
Ադրբեջանի սահմանապահ զորքերի (գուցե եւ այլ ծառայությունների) ներկայացուցիչներն են դատարկվող տների մերձակայքում վխտում, վրաններ տեղադրում, որ իրենց ժամանակավոր կեցավայրն է  լինելու:
Ռուս խաղաղապահներն են այնտեղ… Ապահովում են, որ ամեն ինչ տեղի ունենա առանց բախումների: Եվ պատրաստվում են, որ Մ-2 մայրուղու՝ գյուղամիջով անցնող հատվածում պարեկապահակային ծառայություն իրականացնեն հունվարի 5-ից:
Հայաստանի Հանրապետության սահմանապահները նույնպես այնտեղ են:
…Այն, ինչ այսօր տեղի է ունենում Շուռնուխում, աներեւակայելի է: Համենայնդեպս ամիսներ, նույնիսկ օրեր առաջ որեւէ ողջամիտ հայի մտքով չէր անցնի: Որեւէ մեկը չէր կարող պատկերացնել, որ Սյունյաց   աշխարհի հնամենի Շուռնուխը կկիսվի…
Հայ մարդուն տնանկ եւ տնազուրկ անելու մասին ժամանակին իմանում էինք բացառապես դասագրքերից:
Եվ երբ խոսում էինք այդ մասին, մտովի տեղափոխվում էինք միջնադար եւ, իհարկե, 1915 թվական…
Իսկ հիմա…պատմությունը կրկնվում է, այն էլ՝ 21-րդ դարում:
Պատմության երջանկահիշատակ ուսուցիչս ժամանակին նման երեւույթները բացատրում էր մեկ արտահայտությամբ՝ «Պետություն չունեինք…»:
Իսկ հիմա… ի՞նչ պատասխան ունենք ինքներս մեզ, ի՞նչ պատասխան ենք տալու մեր երեխաներին ու թոռներին:
Մինչդեռ, հայոց համար ճակատագրական այս պահին մեզ համար, կարծեք, այլեւս անկարեւոր է հայրենազրկության շարունակվող դրաման, հայոց պետականության փլուզման ակնհայտ իրողությունը: