Սիսիանում նախընտրական կրքերը բարձրակետին են հասել
Առաջիկա կիրակի՝ մարտի 26-ին, Սիսիան համայնքում տեղի կունենա ավագանու ընտրություն:
Դա վերստին խոշորացված համայնքի ավագանու երկրորդ ընտրությունն է. առաջին ընտրությունը, որ տեղի ունեցավ սեպտեմբերի 25-ին, հնարավորություն չտվեց Սիսիանում ձևավորել տեղական ինքնակառավարման մարմիններ, ինչի հետևանքով էլ նշանակվեց նոր ընտրություն:
Ներկայումս ընթացող ընտրապայքարին մասնակցում են քաղաքական երեք ուժ՝ «Քաղաքացու որոշում» սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցությունը (նախընտրական ցուցակը գլխավորում է Ավագ Ասատրյանը), Հայաստանի հանրապետական կուսակցությունը (նախընտրական ցուցակը գլխավորում է Ջիվան Մարգարյանը), «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը (նախընտրական ցուցակը գլխավորում է Արմեն Հակոբջանյանը):
Նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում բազմաթիվ հարցեր են ծագել, որոնք վաղը կվիճարկվեն և՛ ՀՀ վարչական դատարանում, և՛ թիվ 34 ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովում:
Սիսիանում ստեղծված նախընտրական վիճակը պարզաբանելու համար  դիմեցինք Սյունիքի մարզից ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Դավիթ Դանիելյանին:
- Պարոն Դանիելյան, համոզված ենք, որ Դուք հանգամանալից տեղեկություններ ունեք Սիսիանի նախընտրական կացության մասին:
Փորձեք բնութագրել իրավիճակը և մատնանշել այն հիմնական հարցերը, որոնց շուրջ սկզբունքային տարաձայնություններ են առաջացել ընտրությանը մասնակցող քաղաքական ուժերի միջև:
- Կարծում եմ` իշխող քաղաքական թիմը մեկ անգամ չէ, որ դրսևորել է սկզբունքայնություն և անաչառություն ընտրական գործընթացների կազմակերպման գործում: Տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունները ևս կազմակերպվել են հավասար, ազատ և օրինական կերպով, քաղաքացու ընտրական իրավունքի իրացման համար ստեղծված են եղել բոլոր պայմանները: Հարկ եմ համարում հիշեցնել, որ տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններում բազմաթիվ իշխանական թեկնածուներ պարտություն են կրել, ինչը խոսուն փաստ է առ այն, որ մեր քաղաքական թիմը չի փորձում զբաղվել ընտրակեղծարարությամբ:
Իսկ տարաձայնություններն ու լարված իրավիճակը բնորոշ են ժողովրդավար երկրների ընտրական գործընթացներին, քանի որ ընտրության արդյունքները  անկանխատեսելի են: Սա սովորական և օրինաչափ երևույթ է, վստահ եմ՝ ընտրություններից հետո իրավիճակը կհանդարտվի:
- Ըստ Ձեզ՝ կա՞ն ծանրակշիռ հիմքեր, որոնք նկատի ունենալով ՀՀ վարչական դատարանը կարող է որևէ քաղաքական ուժի գրանցումը չեղարկել կամ կասեցնել մարտի 26-ի քվեարկությունը: Կամ թիվ 34 ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովը նման հարցադրումներով դիմի դատարան:
- Ես մանրամասն տեղեկություններ չունեմ այդ մասին, սակայն վստահ եմ, որ ընտրությունները կանցնեն առանց խնդիրների և օրինական դաշտում: Ինքս այդ օրը լինելու եմ Սիսիանում, քանի որ ինձ համար ևս շատ կարևոր են Սյունիքում իրականացվող քաղաքական գործընթացների օրինականությունն ու արդյունավետությունը:
- Ի՞նչ եք կարծում՝ հնարավոր չէ՞ր քարոզարշավն ու նախընտրական գործընթացներն այնպես իրականացնել, որ համայնքում ընտրության պատճառով լարվածությունը նման խորության և ծավալների չհասներ:
- Գրեթե բոլոր ՏԻՄ ընտրություններում լարվածություն է առաջանում, դա պայմանավորված է մեր երկրի քաղաքական մշակույթով, մեր հասարակությունը ավելի անձնակենտրոն է, իսկ քաղաքական հայացքները միանգամից պրոյեկտվում են միջանձնային հարաբերությունների վրա: Իհարկե սա սխալ է, բայց ժամանակի ընթացքում քաղաքական հայացքները չեն դառնա պատճառ հակադրությունների և թշնամանքի: Ժողովրդավարության զարգացման հետ միասին, մենք կսկենք ավելի հանդուրժող լինել հակադիր քաղաքական հայացքներ ունեցող մարդկանց նկատմամբ: Իշխանությունը պետություն չէ, իսկ համայնքապետը համայնք չէ: Սա պետք է լավ հասկանալ և ըստ այդմ գործել:
- Վերջին հարցը. Ընտրական հանձնաժողովները, քաղաքական ուժերը և մասնավորապես իշխող քաղաքական ուժն ունե՞ն բավարար անկեղծություն և վճռականություն, որ մարտի 26-ին Սիսիանում տեղի ունենա ընտրողների ազատ կամարտահայտություն: Ինքներդ գիտեք՝ եթե ինչ-որ բան դուրս եկավ օրինականության հունից (եթե արդեն դուրս չի եկել), հետընտրական վիճաբանությունների նոր և անվերջ փուլ ենք մտնելու՝ կրկին չկարողանալով ձևավորել Սիսիանի տեղական իշխանությունը:
- Որպես Սյունիքից ընտրված պատգամավոր, ես ինձ պատասխանատու եմ համարում Սյունիքում ազնիվ և օրինական ընտրությունների անցկացման համար: Մարտի 26-ին կլինեմ Սիսիանում և կանեմ հնարավորը, որ ընտրությունները անցնեն հանգիստ մթնոլորտում: Վստահեցնում եմ, չի լինելու որևէ օրինախախտ քայլ, որը կմնա անպատիժ: Սյունիքի և սյունեցու համար շատ կարևոր են արժանապատիվ պայքարն ու արժանապատիվ հաղթանակը: