Սիսիանը հրաժեշտ տվեց իր նահատակ որդիներին
Արցախյան գոյամարտում զոհված սիսիանցիների պանթեոնում 2016թ. ապրիլի 6-ին հողին հանձնվեցին երեք օր առաջ նահատակված սիսիանցի ազատամարտիկների աճյունները՝ Սեդրակ Ասրյան, Սերգեյ Դանղյան, Մայիս Միրզոյան, Արմեն Բեգլարյան, Եղիշ Նիկալյան:
Ապրիլի 5-ին քաղաքի Համո Սահյանի անվան մշակույթի կենտրոնում տեղի էր ունեցել նրանց, ինչպես եւ Դավիթ Սարգսյանի հոգեհանգիստը (վերջինս հողին հանձնվեց ապրիլի 7-ին Շաղատ գյուղում):
Հոգեհանգստյան կարգը կատարվել էր Սյունյաց թեմի առաջնորդական տեղապահ Տեր Մակար վարդապետ Հակոբյանի գլխավորությամբ:
Հոգեհանգստյան արարողությանը մասնակցում էր Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը:
Ազատամարտիկների աճյունները գերեզման իջեցվեցին հայոց բանակի զինվորների հրազենային համազարկերի եւ Հայաստանի Հանրապետության օրհներգի հնչյունների ներքո՝ Տեր Մակար վարդապետ Հակոբյանի գլխավորությամբ կատարված թաղման կարգից հետո:
Հուղարկավորությանը մասնակցում էին Սյունիքի մարզպետ Սուրեն Խաչատրյանը, Սիսիանի ջոկատի հրամանատար Աշոտ Մինասյանը, ՀՀ ԶՈՒ բանակային 4-րդ կորպուսի հրամանատար, գեներալ-մայոր Անդրանիկ Մակարյանը, Սյունիքի նախկին մարզպետ, գեներալ-լեյտենանտ Էդիկ Բարսեղյանը, Սիսիանի քաղաքապետ Աղասի Հակոբջանյանը:
Դամբանախոսի՝ Վարոս Սիմոնյանի խոսքը ստուգապես բխում էր ազատամարտիկներին հրաժեշտ տալու համար հավաքված հազարավոր սիսիանցիների, մարզի տարբեր համայնքներից ժամանած հյուրերի սրտերից՝ «Քաջաց քաջերի այս հանգստարանում նրանք կլինեն հայոց հավերժության ուղեկիցը»: