Ստորագրահավաք դատական համակարգում. ցանկանում են դատավորների արտահերթ ժողով հրավիրել
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարությունից հետո դատական համակարգում ստորագրահավաք է սկսվArmDaily.am-ի տեղեկություններով՝ մի շարք երիտասարդ դատավորներ ստորագրահավաք են նախաձեռնել՝ դատավորների արտահերթ ժողով հրավիրելու եւ ստեղծված իրավիճակը քննարկելու համար։ Սակայն դեռ ընդամենը 1 տասնյակից էլ քիչ ստորագրություն է հավաքվել։ Դատական համակարգի հնաբնակները թայմ աութ են վերցրել եւ ավելի զուսպ են իրենց գործողություններում ու հայտարարություններում, քանի որ ըստ էության՝ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարած թեզերը հենց հնաբնակներին է վերաբերում։
Մյուս կողմից էլ՝ հնաբնակները չեն կարող հայտարարել, որ հրաժարական են տալիս, քանի որ այդպես ցույց կտան, որ ընդունում են իրենց ներկայացված մեղադրանքները։
Շատ դատավորներ խուսափում են եւ չեն ցանկանում հարցազրույց տալ՝ բնականաբար չցանկանալով, որ քննադատության սլաքները իրենց վրա ուղղվի, իրենց ասածը իրենց դեմ օգտագործվի։
Առավել օբյեկտիվները, իսկապես, ընդունում են, որ դատական համակարգում բազմաթիվ խնդիրներ կան, եւ եթե ժամանակին ներսում մաքրումներ արվեին, վիրահատական միջամտության կարիք չէր լինի։ Փաստացի, այսօր դատավորները լրիվ անպաշտպան են մնացել, քանի որ իրենց անկախության, ազատության երաշխավոր ԲԴԽ-ն ցույց տվեց, որ ապաշնորհ եւ ոչ լեգիտիմ կառույց է, հետեւաբար՝ պետք է հույսը դնեն իրենց վրա։
«Վեթինգ է, թե ինչ, կարծում եմ դատավորի համար ստորացուցիչ գործընթաց է, սա բացառապես իմ տեսակետն է, չեմ ցանկանում այդ առնչությամբ այլ կարծիք ունեցող կոլեգաներիս վիրավորել, բայց լավ, ովքե՞ր են այդ հարցերը մեզ տալու, ու արդյոք այդ հարցերը լսելն ու դրանց պատասխանելը նորմալ երևույթ է, համոզված եմ, որ ոչ»,–News.am-ի հետ զրույցում հայտարարել է ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Արշակ Վարդանյանը։ Իսկ ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանը հայտարարել է, որ հրաժարական կտ երկու պայմանով. եթե Նիկոլ Փաշինյանը հրաժարական տա եւ, երբ լրանա իր 65 տարեկանը։