Սուրբ պատարագ Վատիկանի Սուրբ Պետրոս տաճարում
Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը ապրիլի 12-ին Վատիկանում կայացած եկեղեցական արարողության ժամանակ ցեղասպանություն բառն է օգտագործել 100 տարի առաջ օսմանյան Թուրքիայում հայերի զանգվածային ջարդերի առնչությամբ, փոխանցում են միջազգային լրատվամիջոցները:
BBC-ի փոխանցմամբ` Սուրբ Պետրոսի տաճարում Հայ կաթողիկե եկեղեցու ծիսակարգով մատուցված Պատարագի ընթացքում, որին ներկա են եղել նաեւ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Ամենայն Հայոց Գարեգին երկրորդ եւ Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ առաջին կաթողիկոսները, Հռոմի կաթոլիկ եկեղեցու քահանայապետը ասել է, որ վերջին հարյուրամյակում մարդկությունը վերապրել է «երեք զանգվածային եւ աննախադեպ ողբերգություն»:
«Առաջինը, որը լայնորեն համարվում է «20-րդ դարի առաջին ցեղասպանություն», պատուհասել է ձեր իսկ` հայ ժողովրդին», – հայտարարել է Ֆրանցիսկոս պապը, ինչպես նշում է BBC-ն` գործածելով Հռոմի Հովհաննես-Պողոս պապի 2001 թվականի հռչակագրի ձեւակերպումը:
Ֆրանցիսկոսը խոսել է նաեւ «նացիզմի ու ստալինիզմի կողմից գործադրված» ոճիրների մասին եւ ասել, որ դրանց հաջորդեցին այլ ցեղասպանություններ Կամբոջայում, Ռուանդայում, Բուրունդիում եւ Բոսնիայում:
Հռոմի պապը շեշտել է, որ իր պարտքն է հարգել նահատակվածների հիշատակը:
«Չարիքը թաքցնելը կամ ուրանալը նման է թույլ տալուն, որ վերքը արյունահոսի` առանց վիրակապելու այն», – ասել է Պապը:
BBC-ն հիշեցնում է, որ Ֆրանցիսկոս պապը հայերի հետ կատարվածի առնչությամբ ցեղասպանություն բառը առաջին անգամ օգտագործել է երկու տարի առաջ` հարուցելով Թուրքիայի կատաղի հակազդեցությունը, եւ կանխատեսում է պաշտոնական Անկարայի նույնպիսի արձագանք այս դեպքում եւս:
Նախ Վատիկանի Սրբադասման դատավարությունների նախագահ, կարդինալ Անջելո Ամմատոն ընթերցեց բազմաթիվ եպիսկոպոսների խնդրանքը եւ սրբազան քահանայապետին խնդրեց Տիեզերական եկեղեցու վարդապետների շարքին դասել Սուրբ Գրիգոր Նարեկացուն:
«Նա իր կյանքով եւ իր վարդապետությամբ քարոզել է գեղեցկության աստվածաբանությունը, նրա խոսքի գեղեցկությունն ու աստվածաբանական միտքը միշտ մեծապես գնահատվել են եւ պարզ ժողովրդի, եւ խորիմաց աստվածաբանների կողմից: Նրա տեւական ժողովրդականությունը կապված է իր գլխավոր գլուխգործոցի` «Մատյան ողբերգության» հետ, որը ժողովուրդը պարզապես անվանում է Նարեկ եւ որը ավետարանից հետո հայ ժողովրդի հավատացյալների մոտ ամենատարածված գրությունն է», - ասաց կարդինալը:
Նա նաեւ հիշեցրեց, որ Ցեղասպանության ողբերգության մեջ եւս Նարեկացին հանդես է եկել որպես հույսի եւ խաղաղության կերտող:
Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը դրանից հետո հայտարարեց, որ ընդունելով բազմաթիվ եպիսկոպոսների եւ հավատացյալների խնդրանքը, Սուրբ Գրիգոր Նարեկացուն հռչակում է Տիեզերական եկեղեցու վարդապետ:
Գրիգոր Նարեկացին Տիեզերական եկեղեցու 36-րդ վարդապետն է, երկրորդը` Արեւելքից: