Մեր պատմության հերոսական այդ էջի վերաիմաստավորման շատ փորձեր եղան, սակայն հաղթանակեց բանականությունը: Պետական վավերացում ստացավ այն ճշմարտությունը, որ հաղթանակը ձեռք է բերվել նաեւ մեր հայրերի ու պապերի արյամբ, որ այդ կռիվը նաեւ մեր կռիվն է եղել՝ հայերիս կռիվը:
Հայ ժողովրդի հազարավոր դուստրեր եւ զավակներ մեկնեցին Մեծ հայրենական՝ իրենց հետ տանելով մինչեւ վերջ կռվելու եւ հաղթելու ոգին: Եվ նրանք վերադարձան ու չվերադարձան: Եվ նրանք չորս տարին դարձրին պատմություն: Պատմություն կարոտի, սպասման, հերոսության եւ սխրանքի, եռանկյունի նամակի ու… արյան:
Հայրենի տունը վերադարձողներին ընդունեց նույն հպարտությամբ, ինչ հպարտությամբ ճանապարհել էր: Իսկ ռազմի դաշտում ընկած ավելի քան 200 հազար հայորդիներին իր գրկում պահեց՝ իբրեւ հուշարձան, իբրեւ Անհայտ զինվոր, իբրեւ հաղթանակի հուշաքար, իբրեւ հպարտություն: Նրանք կռվեցին ու զոհվեցին նաեւ այսօրվա համար: Եվ մեր այսօրը նաեւ նրանց շնորհիվ է…
Երկրորդ աշխարհամարտում ֆաշիզմի դեմ մղած պատերազմին մասնակցեց 19064 սյունեցի: Նրանք ցուցաբերեցին մարտնչող ոգի: Իսկ տասներկու հոգի գրանցվեց հայազգի հերոսների շարքում: 8732 սյունեցի այլեւս չվերադարձավ, եւ մարզի տարբեր բնակավայրերում երախտապարտ մեղրեցիները, կապանցիները, գորիսեցիներն ու սիսիանցիները բարձրացրին 118 հուշարձան՝ նրանց հիշատակը հավերժացնելու համար:
Հայրենական մեծ պատերազմի տարիներին հերոսական կյանքով էր ապրում մեր երկրամասը: Աշխատանքային նոր բնագծեր արձանագրեցին կապանցի լեռնագործները: 1942թ. մայիսմեկյան տոներին հայկական 89-րդ դիվիզիայի մարտիկներին ռազմաճակատ այցելեց Մեղրիի շրջանի պատվիրակությունը, որն իր հետ տարել էր նվերների ամբողջ մի գնացք (միրգ, գինի, հանդերձանք): Գորիսեցի թիկունքայինների աշխատանքն այնքան նկատելի էր, որ Գերագույն գլխավոր հրամանատար Ստալինն անձամբ իր եւ Կարմիր բանակի ողջույնը հղեց Գորիսի շրջկոմի քարտուղարին: Սիսիանում արձանագրվեց հացարտադրության նոր ցուցանիշ:
Ներկայիս սերունդն արժանի հետեւորդը եղավ իր պապերի ու հայրերի սխրանքի: Դա դրսեւորվեց հատկապես Արցախյան գոյամարտում, որը ոտքի էր հանել ողջ Սյունիքը: Ավելի քան երկու հազար հոգի անմիջապես մասնակցեց մարտական գործողություններին, որոնցից 500-ը իրենց կյանքը դրեցին հայրենիքի փրկության զոհասեղանին: Հենց նրանց շնորհիվ էր նաեւ, որ Մեծ հաղթանակին միացավ մյուս հաղթանակը՝ Շուշիի հաղթանակը:
Սյունեցիների հերոսությանն ականատես եղանք նաեւ 2016թ. ապրիլյան իրադարձությունների ժամանակ:
Եվ այսօր հաղթանակ ապրելու օր է: Հաղթանակ զգալու, հաղթանակ տոնելու օր:
Շնորհավորում ենք ձեզ՝ սիրելի՛ վետերաններ, Հաղթանակի եւ խաղաղության տոնի, Մեծ հայրենականի հաղթական ավարտի 74-ամյակի առիթով, երախտագիտություն հայտնում այժմ արդեն ալեզարդ (հատուկենտ) հերոսներիդ, մաղթում բոլորիդ առողջություն:
Առանձնահատուկ հարգանք ենք ընծայում Արցախյան հերոսամարտի վետերաններին եւ վստահաբար հայտարարում՝ հարկ եղած դեպքում նրանք կրկին կլինեն առաջնագծում եւ, ինչպես 2016-ի ապրիլին, կկանգնեն ժամկետային զինվոր-սահմանապահների կողքին: