«Սյունիք» ֆուտբոլային ակումբի աղջիկների թիմը
Մանկապատանեկան այդ թիմը ստեղծվել է 2023 թ.: Հենց սկզբից էլ մարզիչն ինքս եմ եղել: Ավարտել եմ Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտը, բայց մագիստրատուրան սովորել եմ Հայաստանի ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի պետական ինստիտուտի «Մանկավարժություն և սպորտային մարզումներ» բաժնում: Նախկինում խաղացել եմ «Գանձասար», «Նորավանք», «Գորիս» աղջիկների թիմերում: Հետո ստացել եմ մարզչի C կարգի արտոնագիր, հիմա հաճախում եմ B կարգի արտոնագրի  համար կազմակերպված դասընթացի:
Սկզբից մեկ-երկու հոգի էին կամեցել մասնակցել թիմին: Հետագայում՝ հայտարարությունների, գովազդների շնորհիվ ցանկացողները շատացան: Եղել են ամիսներ, երբ երեք հոգով ենք մարզումներ արել, բայց հետո գնացել ենք դպրոցներ, ընդունելություն կազմակերպել, և քիչ-քիչ ավելացել է մասնակիցների թիվը:
Հանրապետության մասշտաբով առաջնությունների առայժմ չենք մասնակցել, որովհետև երեխաների տարիքը թույլ չի տվել: Սեպտեմբերից կսկսվի  Հայաստանի առաջնությունը, կմասնակցենք մանկապատանեկան թիմերի մրցումներին, մինչ այդ կունենանք ընկերական խաղեր:
Թիմում արդեն ընդգրկված են շուրջ 30 սան՝ յոթ տարեկանից մինչև 16 տարեկան:
Ընկերական խաղեր ենք անցկացրել «Նոա-աղջիկներ»-ի թիմի հետ, որը ձմեռային հավաքի էր եկել Կապան, մի խաղն ավարտվել է 3:3, մյուսը՝ 6:2 հաշվով՝ հօգուտ «Նոա-աղջիկներ»-ի: Այդուհանդերձ շատ գոհ եմ մեր երեխաների խաղից, մրցակից թիմն արդեն ութ տարի է՝ խաղում է առաջնությունում, իսկ մենք ընդամենը մեկ տարվա փորձ ունենք:
Մարզումներն անցկացնում ենք «Գանձասար» մարզաբազայում, բայց միայն աղջիկների թիմին թույլատրվում է մարզումներ անցկացնել նաև «Լեռնագործ» մարզադաշտում:
Ունենք նաև բարձրագույն խմբի աղջիկներ՝ 16 տարեկանից բարձր:
Մեր թիմի ստեղծման նախաձեռնությունը Ֆուտբոլի ֆեդերացիայինն էր. սահմանված է, որ տղաների թիմին զուգահեռ պետք է լինի նաև աղջիկների թիմ:
Դիմորդներ լինում են, կան նաև դուրս եկողներ, հիմնականում ծնողների հետ է խնդիր լինում՝ հոգեկերտվածքը թույլ չի տալիս, ասում են՝ աղջիկն ինչ է, ֆուտբոլն ինչ, երբեմն մեզ են դիմում, որ զրուցենք ծնողների հետ և համոզենք նրանց:
Թիմում լավ երեխաներ կան, պատահել է՝ մարզումներ չենք արել, բայց կարողացել ենք հաղթել այն թիմին, որը մարզված էր: Մտածում եմ՝ դա կապված է մեր կապանյան բնավորության, մեր պայքարող տեսակի հետ:
Միշտ խորհուրդներ եմ հարցնում ինձնից ավելի փորձառու և հին մարզիչներից, երկար տարիներ փորձ ունեցող մարզիչների մարզումներին եմ հետևում, ինքնակրթությամբ եմ զբաղվում:
Թիմի ֆինանսական ծախսերը հոգում է ակումբը՝ գլխավորությամբ Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի:
Քաջարանից էլ երեխաներ ունենք, ակումբը նրանց տեղափոխման խնդիրն էլ է հոգում, նաև խաղացողների հագուստի խնդիր լուծում:
Ցանկություն կա ընդլայնել աղջիկների թիմի ընդգրկվածության աշխարհագրությունը՝ Գորիս, Սիսիան, Քաջարան…
Մի խոսքով՝ նորաստեղծ թիմ է, բայց լավ հեռանկարներ ունի, հուսով եմ՝ մանր քայլերով կհասնենք բարձունքների: