Տոնական օրերին ինչ ներկայացումներ են սպասվում մայրաքաղաքում եւ մարզերում
Ամանորին Երեւանում եւ որոշ մարզերում բաց կլինեն մի շարք թատերոններ ու թանգարաններ: Տոներին կամավորության սկզբունքով գործելու են Մայր թատրոնը, Հ. Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոնը, Ռուսական թատրոնը, Պետական կամերային երաժշտական, Խամաճիկների պետական, Տիկնիկային, Համազգային, Գոյ թատրոնները եւ Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի եւ բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնը: Նախաձեռնությանը միացել են նաեւ մարզերի թատրոնները: Ամանորին թատերասերները կարող են ներկայացումներ դիտել Գորիսի Վ. Վաղարշյանի անվան, Վանաձորի Հ. Աբելյանի անվան, Գյումրու Վ. Աճեմյանի անվան եւ Արտաշատի պետական դրամատիկական թատրոններում:
Ստորեւ ներկայացնում ենք ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարության ենթակայությամբ գործող թատրոնների՝ Ամանորի տոնական օրերի ներկայացումների ցանկը: Մայրաքաղաքում եւ մարզերում տոնական ներկայացումներ կլինեն դեկտեմբերի 31-ից հունվարի 3-ը ներառյալ, այսինքն որոշ թատրոններում չեն հանգստանա անգամ բուն տոնական օրերին:
Հունվարի 1-ին Երեւանի Գ. Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմական թատրոնում կլինի «Թռիչք կկվի բնի վրայով» ներկայացումը եւ Երևանի Հովհ. Թումանյանի անվան պետական տիկնիկային թատրոնում «Բիմ Բոմը եւ Նոր տարին»:
Հունվարի 2-ին Երեւանի Հ.Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոնում Ամանորյա ներկայացում, Գ.Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոն-«Ալադին» մանկական ներկայացում (հունվարի 2-7) Տիկնիկային թատրոնում «Բիմ Բոմը եւ Նոր տարին», Կ. Ստանիսլավսկու անվան պետական ռուսական դրամատիկական թատրոնում «Другой человек», Երևանի խամաճիկների պետական թատրոնում Մանկական ներկայացում, Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոն-Ֆոյե համերգ, Բեմարվեստի ազգային փորձարարական «Գոյ» կենտրոնում «Ծովահենների հեքիաթը», Սոս Սարգսյանի անվան համազգային պետական թատրոնում՝ «Լոռեցի Սաքոն»:
Հունվարի 3-ին Հովհ. Թումանյանի անվան պետական տիկնիկային թատրոնում կներկայացվի «Բեւեռային ճեպընթաց» ներկայացումը, Գորիսի Վ.Վաղարշյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնում Ամանորյա ներկայացում, Կ. Ստանիսլավսկու անվան պետական ռուսական դրամատիկական թատրոնում Մանկական ներկայացում, Պետական կամերային երաժշտական թատրոնում «Նվեր Ձմեռ պապիկին»:
Արձակուրդների ընթացքում հունվարի 1-5-ը բաց կլինեն նաեւ մի շարք թանգարաններ, դրանք են՝ Եղիշե Չարենցի անվան գրականության եւ արվեստի թանգարանը, Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանը, Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտը, Հովհաննես Թումանյանի, Սերգեյ Փարաջանովի, Երվանդ Քոչարի թանգարանները, Ռուսական արվեստի, Հայաստանի պատմության թանգարանները, Հայաստանի ազգային պատկերասրահը: