Ծերուկ Պիլարսկին ի վերջո հասկացել է, որ խաբված է, եւ այն մասին, թե ինչու էր Պետրոս Մեծ կայսրն առանց դատ անելու գլխատում հույժ կարճահասակներին
26.10.2017 15:29
Քաջարանի կոմբինատի մեր աղբյուրները տեղեկացնում են, որ վերջերս, երկարատեւ լռությունից հետո, կոմբինատ է այցելել «Զանգեզուրի ՊՄԿ» ՓԲԸ բաժնետոմսերի մոտ 60 տոկոսի սեփականատեր գերմանական «Քրոնիմետ» ընկերության ղեկավար Գյունտեր Պիլարսկին՝ որդու ուղեկցությամբ:
Կոմբինատի ղեկավարությունն առավելագույն ջանքեր է գործադրել այցի կարեւոր հանգամանքները հանրությունից թաքցնելու համար, սակայն որոշ մանրամասներ, այնուամենայնիվ, ջրի երես են դուրս եկել ուշացումով:
Ծերուկ Պիլարսկին, պարզվում է, առաջացած տարիքի պատճառով այլեւս ի վիճակի չէ նախկին ակտիվությամբ ու հետեւողականությամբ զբաղվել իր ձեռնարկություններից մեկի՝ «Զանգեզուրի ՊՄԿ» ՓԲ ընկերության գործերով: Բայց նրան, այդուհանդերձ, մի քանի հարց է հետաքրքրել, որոնք վերջին հաշվով անպատասխան են մնացել:
Օրինակ, ինչպե՞ս է ստացվել, որ հանքաքարի հանույթի ծավալի մոտ երեք անգամ ավելացման դեպքում (տարեկան յոթ միլիոնից հասել է մոտ 20 մլն տոննայի) կոմբինատը գրեթե զրկվել է շահույթից եւ նոր կառավարիչների օրերում (երեք տարի շարունակ) բաժնետերերը համարյա թե շահույթ չեն ստացել՝ չհիմնավորված, չպատճառաբանված, կասկածելի ծախսերի հետեւանքով:
Ի՞նչ գործողությունների հետեւանքով է կոմբինատը հայտնվել մոտ 180 մլն դոլար վարկային բեռան տակ, արդյո՞ք նպատակահարմար է եղել այդչափ վարկեր վերցնելը:
Պիլարսկու որդուն էլ զարմացրել է կոմբինատի վարչական շենքում հանգրվանած ձրիակերների այդքան մեծ նախիրը, բազմաթիվ ավելորդ ու կասկածելի ծառայությունների, հաստիքների առկայությունը, ինչպես եւ ծառայողական թանկարժեք մեքենաների անսահմանությունը:
Ըստ նույն աղբյուրի՝ այդ այցից հետո Պիլարսկին որոշել է վաճառքի հանել իր բաժնեմասը:
Այդ այցից հետո գլխավոր բաժնետերը որոշել է միջազգային աուդիտորական կազմակերպության միջոցով ստուգել կոմբինատի ֆինանսական գործունեությունը 2014-ից մինչեւ հիմա ընկած ժամանակաշրջանի կտրվածքով:
Պիլարսկու այցի հետ կապված որոշ հանգամանքների բացահայտումն ինչ-որ չափով պատասխան է տալիս այն հարցին, թե ինչով է իրականում զբաղված Քաջարանի կոմբինատի ղեկավարի եւ Սյունիքի մարզպետի աթոռը փաստորեն համատեղող Վահե Հակոբյանը:
Քաջարանի կոմբինատում Վահե պատահականության ջանքով ստեղծված վիճակը պատասխանում է նաեւ երեք հարյուր տարի շարունակ պատմագետներին մտահոգող մի հարցի եւս՝ ինչո՞ւ էր Պետրոս Մեծ իմաստուն կայսրն առանց դատ անելու գլխատում հույժ կարճահասակներին: