Վահագն Հարությունյանը տիրապետում է Մարտի 1-ի գործով «ահռելի տեղեկատվության»
18.07.2018 15:30
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի երեկվա որոշմամբ Վահագն Հարությունյանն ազատվել է Հայաստանի քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալի և հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության պետի պաշտոնից՝ իր դիմումի համաձայն։
Այս պաշտոնին Հարությունյանը նշանակվել էր 2014 թվականի սեպտեմբերին, ավելի վաղ երեք տարի ղեկավարել էր 2008 թվականի մարտի 1-2-ի իրադարձությունների գործով քննչական խումբը: 2015-ի սեպտեմբերին նրան շնորհվել է արդարադատության գեներալ-մայորի կոչում:
Հարությունյանը հանրությանը հայտնի դարձավ Մարտի 1-ի գործի քննության ժամանակ։ Տարիներ շարունակ քննելով գործը՝ նրանից դժգոհություն էին հայտնում թե՛ Մարտի 1-ի զոհերի հարազատները, թե՛ 2008-ի մարտյան իրադարձությունների ժամանակ քաղաքացիների բողոքի ակցիաներն առաջնորդող ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսը:
Մարտի 1-ի գործով փաստահավաք խմբի նախկին անդամ Անդրանիկ Քոչարյանն «Ազատության» հետ զրույցում կարծիք հայտնեց, որ Հարությունյանի ազատումը նաև առնչություն ունի Մարտի 1-ի գործի հետ․ - «Ես կարծում եմ, որ Հայաստանում փոփոխություններ են տեղի ունեցել, և Վահագն Հարությունյանը չէր կարող մնալ իր զբաղեցրած պաշտոնում: Դա Մարտի 1-ի հետ էլ ա կապված․ պաշտոնավարման ընթացքում, որպես քննչական խմբի ղեկավար թույլ տված սխալների հետ: Այսինքն, ինքը էսպես թե էնպես պետք է էդ պաշտոնից ազատվեր: Պարզապես հիմա իրականացվում են ոչ թե իմիտացիոն, այլ ռեալ բացահայտումներմ և բնականաբար այդ բացահայտումները ենթադրում են, որ բոլոր գործ սարքողները կամ գործ կոծկողները պետք է ենթարկվեն պատասխանատվության: Իհարկե, իր հրաժարականը դեռ պատասխանատվության խնդիր չէ: Ինքը պարզապես կա՛մ գիտակցել է, կա՛մ իրեն հասկացրել են, որ այլևս ցանկալի չէ, որ ինքը գտնվի այդ պաշտոնում»:
Տասը տարի առաջ Երևանի կենտրոնում տեղի ունեցած արյունալի իրադարձություններից հետո նախագահի հրամանով ձևավորված փաստահավաք խմբի ընդդիմադիր անդամ ԱՆդրանիկ Քոչարյանի համոզմամբ՝ Վահագն Հարությունյանը պետք է կանչվի Հատուկ քննչական ծառայությունում հարցաքննության, քանի որ, լինելով քննչական խմբի նախկին ղեկավար, տիրապետել է ահռելի տեղեկատվության․ - «Հատկապես այն առումով, թե ովքեր էին իրեն ստիպում, որպեսզի ինքը իրականացներ թե՛ կոծկման գործընթացներ, թե՛ քրեական գործի շրջանակում էնպիսի մեղադրանքներ ներկայացներ մարդկանց, որոնք այդպիսի որևէ մեղք չէին գործել: Համողված եմ, որ նախաքննական մարմինը անպայման իրեն հարցեր կուղղի և դա կներառի քրեական գործի շրջանակներում բացահայտումների մեջ»: