Վահրամ Օրբելյանի ծննդյան օրն է․ շնորհավորում ենք
Վահրամ Օրբելյանը մարզի եզակի լրագրողներից է, ով կրում է նախորդ՝ խորհրդային էպոխայի ժուռնալիստիկայի կուտակած դրական փորձը և լրագրության ներկայիս հմտությունները։ Եվ այդ ամենն իր մեջ կրելով կարողանում է ստեղծել նորը, սպասվածը, ժամանակի շունչն արտահայտողը։
Տպագիր մամուլը մեր կյանքի բացառիկ ոլորտներից է, որտեղ վերահսկվում է մեր մայրենի լեզուն։ Իսկ Վահրամ Օրբելյանն առանձնանում է հայերենի գերազանց իմացությամբ։ Ու այդ գիտելիքները տարիներ շարունակ ծառայեցրել է մեր պարբերականի ստեղծագործական ընթացքին։
Վահրամ Օրբելյանը «Սյունյաց երկրի» հիմնասյուներից է, ու եթե հպարտորեն բարձրաձայնում ենք թերթի 22 տարվա անցած արգասավոր ճանապարհի մասին, ապա դրանում մեծ է և անուրանալի նրա դերակատարությունը։
Մարզային լրատվամիջոցում աշխատելու կարևոր պայմաններից մեկը, Սյունիքի պարագայում հատկապես, մարզը՝ իր հիմնախնդիրներով, ճանաչելն է։ Առանց դրա պատրաստվող լրատվական նյութերը լինում են և կլինեն ինքնանպատակ ու շատ հաճախ ձևական։ Նա այն լրագրողներից է, որ լավագույնս է ճանաչում Սյունիքի մարզը՝ Մեղրու Ծիրանաձորից մինչև Աղոթարան, մինչև Մեծ Իշխանասար։
Լավ ընկեր է, ինչը շատ կարևոր հանգամանք է ստեղծագործական կարողություններին զուգահեռ։
«Սյունյաց երկիրը» նրա համար յուրօրինակ «պապոնց տուն» է, հարազատ օջախ։ Պատահական չէ, որ քանիցս հրավիրել են աշխատելու այլ լրատվամիջոցներում, նույնիսկ գայթակղիչ պայմաններ առաջարկել, սակայն հրաժարվել է՝ հավատարիմ մնալով այն ճանապարհին, որ ընտրել է տարիներ առաջ, որտեղ ծանրակշիռ ներդրում ունի, որտեղ ինքը կարողանում է լիարժեք դրսևորել իր գիտելիքներն ու հմտությունները։
Վահրամ Օրբելյանի հետ աշխատում ենք 1993 թվականից, երբ Սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի նախաձեռնությամբ ստեղծվեց «Սյունիքի ղողանջներ» ռադիոկայանը, որը սփռվում էր Գորիսից ու տարածվում ներկայիս Սյունիքի մարզի ու Վայոց ձորի բնակավայրերում։ Նա Կապանը ներկայացնող թղթակիցն էր։ Եվ դժվարին այդ ժամանակներում, երբ Արցախյան առաջին պատերազմը դեռ ավարտված չէր, կարողանում էր (ամենօրյա տեղեկատվությամբ) մեր ռադիոթողարկումներում բազմակողմանիորեն ներկայացնել Կապանի տարածաշրջանը։
Վահրամ Օրբելյանը՝ այդ բոլորով հանդերձ, չնայած իր տարիքին, լի է եռանդով, ասել է՝ նրա հետ դեռ ճանապարհ ունենք անցնելու։ Եվ ընթերցողը սպասում է նրա հեղինակած նորանոր հրապարակումներին, որոնցով լուսաբանում է և կլուսաբանի Սյունիքին համակած պրոբլեմները, հիմնախնդիրները, դժվարությունները՝ մատնանշելով  նաև դրանց լուծման ուղիները։
Ծնունդդ շնորհավոր, մեր պատվական գործընկեր։