«Զանգեզուրի միջանցքը» մահացու սպառնալիք է Իրանի համար․ ԻՀՊԿ
Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի տելեգրամյան ալիքում հրապարակում է տարածել, որտեղ նշված է․   «Զանգեզուրի միջանցքը» հարված է Իրանի աշխարհաքաղաքական սրտին՝ կտրելով երկիրը ռազմավարական հյուսիս–հարավ և արևելք–արևմուտք տրանսպորտային ուղիներից։ Սրանում տեսանելի է Իրանի՝ որպես տարածաշրջանում առանցքային տրանսպորտային հանգույցի դերի թուլացում։
Ստեղծվում է ուղիղ սահման ՆԱՏՕ-ի հետ՝ Թուրքիայի և, հնարավոր է՝ նաև Ադրբեջանի միջոցով, ինչը հիշեցնում է Ուկրաինայում տեղի ունեցած զարգացումները Ռուսաստանի պարագայում։
Թուրքիան վաղուց է աշխատում՝ ցամաքային ուղի ստեղծելու ուղղությամբ դեպի Ադրբեջան՝ շրջանցելով Իրանը։ Զանգեզուրի միջանցքի ավարտը ոչ միայն կփոխի տարածաշրջանի քարտեզը, այլև հնարավորություն կտա ուղղակի ճնշում գործադրել Իրանի հյուսիսարևմտյան սահմանների վրա։
Իրանն այս սպառնալիքը անտեսելու իրավունք չունի։ Զանգեզուրի միջանցքը «երկրորդական հարց» համարելը կարող է հանգեցնել ճակատագրական սխալների։ Սա երկրի ռազմավարական գոյության և տարածաշրջանում ազդեցության պահպանման հարց է»։