Ադրբեջանի նախագահը ագրեսիվ հայտարարություններ է արել Հայաստանի հասցեին
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հերթական ագրեսիվ հայտարարություններն է արել Հայաստանի հասցեին։
Ադրբեջանական լրատվամիջոցները հայտնում են, որ Ալիևը, գտնվելով Լաչինում, «Հայաստանին զգուշացրել է սադրանքների չգնալ, այլապես Ադրբեջանը արժանի պատասխան կտա»։
«Այսօր Հայաստանը պետք է լավ մտածի։ Ոչ ոք չի կարող մեզ հետ վերջնագրերով խոսել, և թող ոչ մեկի վրա հույս չդնեն։ Կրկին ուզում եմ ասել, որ մեզ ոչ ոք և ոչինչ չի կարող կանգնեցնել։ Մենք օրենքի, արդարության, միջազգային իրավունքի կողմնակից ենք, մենք պաշտպանում, պաշտպանել և վերականգնել ենք մեր տարածքային ամբողջականությունը։ Մենք ամբողջ աշխարհին ցույց տվեցինք, թե ինչի ենք ընդունակ, ուժով ազատագրեցինք մեր հողը և հպարտանում ենք դրանով»,- ասել է Ալիևը։ Ադրբեջանի նախագահը նշել է, որ «Հայաստանը խաղաղություն չի ուզում եւ ռեւանշիստական տրամադրություններ ունի»։ Նա դժգոհել է, որ պաշտոնական Երեւանը գրեթե մեկ տարի ձգձգում է սահմանի սահմանազատման գործընթացը, իսկ հիմա դա ընդամենը ձեւական բնույթ է կրում եւ ոչ մի էական բան, քարտեզների մասին որևէ քննարկում չկա։
Ալիևը հայտարարել է, որ ադրբեջանական կողմը պատրաստել է 20-րդ դարի և նախորդ շրջանի քարտեզներ, և դրանց հիման վրա պետք է աշխատանքներ տարվեն սահմանի սահմանազատման ուղղությամբ։ «Եթե Հայաստանն ուզում է մեզ մեղադրել իրենց տարածք ներխուժելու մեջ, դա որևէ հիմք չունի։ Նախ, եթե սահմանները լինեին այնտեղ, որտեղ ասում են, անդրսահմանային ինժեներական աշխատանք արված կլիներ։ Նրանք կարծում են, որ ամբողջ Ղարաբաղն ու Զանգեզուրը կմնա իրենց։ Ուստի նրանք ոչինչ չեն արել հայ-ադրբեջանական սահմանին»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահը։