Անկեղծորեն ափսոսում եմ, որ հնարավոր չէր փրկել բոլորին. իմ մտքերն ու հույզերը յուրաքանչյուր ընտանիքի հետ են. Ս. Սարգսյանը՝ Ապրիլյան պատերազմի մասին (տեսանյութ)
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ֆեյսբուքյան էջում հրապարակվել է «Խոսենք անկեղծ. Սերժ Սարգսյանը՝ Ապրիլյան պատերազմի մասին» վերնագրով հարցազրույցի չորրորդ մասը:
Ինչո՞ւ մենք կորցրեցինք զինվորների սպաների այդքան կյանքեր:
Ես անկեղծորեն ափսոսում եմ, որ հնարավոր չէր փրկել բոլորին: Իմ մտքերն ու հույզերը յուրաքանչյուր ընտանիքի հետ են: Անիրատեսական է ակնկալել, որ ռազմական գործողությունների ժամանակ մենք զոհեր չենք ունենա: Բայց մենք՝ բոլորս, համոզվեցինք, թե ինչքան հերոսաբար էին կռվում մեր զինվորներն ու հրամանատարները: Նրանիցից 75-ը հավերժ երիտասարդ մնացին՝ իրենց մարմիններով ծածկելով Արցախն ու Հայաստանը:
Ինչպե՞ս կգնահատեք հայկական բանակի գործողությունները:
Արտաքին հետախուզական տվյալների համաձայն՝մենք հակառակորդին հասցրեցինք չորսից հինգ անգամ ավել զինվորների, սպաների, այդ թվում՝ ավագ սպաների և սպառազինության կորուստ: Նույնիսկ մեր ընդդիմախոսները վերջին ժամանակներս սկսեցին գրել, այն մասին, որ ադրբեջանցիները, իրենց տվյալներով, կորցրել են 1000-ից ավելի զինվորներ:
Ի՞նչ զգացողություններ ունեիք Ապրիլյան պատերզամից հետո:
Այդպիսի մեծ մարտից ու հաղթանակից հետո մենք տխուր էինք և սգավոր, բայց, միևնույն ժամանակ, հպարտանում էինք մեր զինվորներով, սպաներով, գեներալներով, բոլորով՝ բոլոր նրանցով, ովքեր մասնակցել են այդ հերոսամարտին: