ԱԺ հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը «Ազատության» տաղավարում, Երևան, 10-ը մարտի, 2019թ․
«Մենք կրկին շարունակում ենք կարծել, որ Արցախը պետք է որոշիչ ձայն ունենա և մասնակցություն բանակցային գործընթացում», - հայտարարեց Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը, ով «Ազատության» «Կիրակնօրյա վերլուծական Հրայր Թամրազյանի հետ» հաղորդաշարի հյուրն էր:
Ռուբեն Ռուբինյան․ - Ի՞նչ է ասել, ասում և, կարծում եմ, կշարունակի ասել Հայաստանի վարչապետը՝ որ նա ընտրված է Հայաստանի քաղաքացիների կողմից, նա ներկայացնում է Հայաստանի քաղաքացիներին, նա չի ընտրվել Արցախի քաղաքացիների կողմից, հետևաբար՝ նա չունի մանդատ ներկայացնելու Արցախը բանակցություններում, հետևաբար, եթե մենք, և ես մենք ասելով նկատի ունեմ թե՛ Հայաստանը, թե՛ Արցախը, թե՛ Ադրբեջանը, թե՛ միջազգային հանրությունը, ուզում ենք բովանդակային բանակցություններ, անհրաժեշտ է, որպեսզի Արցախը՝ որպես բանակցության հիմնական կողմ, որոշիչ ձայն և ասելիք ունենա բանակցություններում:
Արդյոք սա նշանակո՞ւմ է, որ սա նախապայման է մեր կողմից՝ բանակցություններին մասնակցելու: Ո՛չ, որովհետև վարչապետը բազմիցս հայտարարել է, որ նա պատրաստ է բանակցել Հայաստանի անունից:
Ղարաբաղյան հիմնախնդրի լուծման ուղիների մասին խոսել է նաև «Կիրակնօրյա վերլուծականի» մյուս հյուրը՝ «Հանրապետություն» կուսակցության առաջնորդ Արամ Սարգսյանը: Ստորև՝ հատված հարցազրույցից․
Արամ Սարգսյան․ - Էսօրվա պատերազմը 90-ական թվականների պատերազմը չի․ էսօր մենք կարող ենք Բաքուն ռմբակոծել, իրենք կարող են Երևանը ռմբակոծել՝ էս խնդիրներ են, որոնց պիտի ավելի լուրջ նայենք, և պիտի մոտենալ խնդրի լուծման էն տարբերակին, որ հարևան երկիրը չհամարի, որ ինքը պարտվեց, ոչ էլ էդ խաղաղությունը լինի մեր արժանապատվության հաշվին: Պիտի գտնվի էդ բանաձևը, և Մինսկի խումբը դրա լավագույն ձևաչափն է: Ամեն ինչ պիտի անել՝ էդ ձևաչափը պահելու, որովհետև էդ ձևաչափի մեջ է Միացյալ Նահանգները, Եվրոպան՝ հանձինս Ֆրանսիայի, և Ռուսաստանը:
«Ազատություն»․ - Մի հետաքրքիր բան ասացիք՝ ասացիք, որ Դուք վախենում եք նույնիսկ, որ Փաշինյանը շատ ավելի կոշտ է իր դիրքորոշմամբ, որ կարող է հանգեցնել պատերազմի․․․
Սարգսյան․ - Միանշանակ, Փաշինյանը երեք նախագահներից ամենակոշտ դիրքորոշումն է պահում, ամենակոշտը, որովհետև ինքը եկել է ու ասում է, որ, այ, էս խնդիրը եթե իսկապես ուզում ենք լուծել, պիտի բանակցեք Բակո Սահակյանի հետ:
«Ազատություն»․ - Հետո, բարձր մանդատ ունեցող ղեկավարը զիջումների այնքան էլ պատրաստ չի լինելու գնալ, չէ՞, ժողովրդի մանդատն ունի:
Սարգսյան․ - Գիտե՞ք, բարձր մանդատ ունեցող ղեկավարը՝ լեգիտիմ, ճշգրիտ, խելացի, ի նպաստ պետության ու ճիշտ լուծում գտնելու՝ թեկուզ ցավոտ քայլերի, ավելի լուրջ հնարավորություն ունի, քան լեգիտիմություն չունեցող, մանդատ չունեցող ղեկավարը, որը իր իշխանությունը պահելու համար գնում է զիջումների:
Նիկոլ Փաշինյանը ռեալ հնարավորություն ունի Ղարաբաղի հիմնահարցը բանակցային ճանապարհով լուծելու և, կարծում եմ, պիտի օգտվի էդ հնարավորությունից: