Արիության դաս-ցերեկույթ՝ նվիրված Շահան Նաթալիին
Սեպտեմբերի 27-ին Գորիսի պետական համալսարանի ՀՀՄ ֆակուլտետում ՈՒԳԸ նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ արիության դաս-ցերեկույթ՝ նվիրված հայ ազգային-քաղաքական գործիչ, գրող, փիլիսոփա, հրապարակախոս Շահան Նաթալիին: Հայրենասեր մտավորականի ու ազգային գործչի բազմարդյունք գործունեությունը փառազարդում են այն էջերը, որոնք կապվում են «Նեմեսիսի»՝ Եղեռնի կազմակերպիչների հետ հաշվեհարդար տեսնելու ծրագրի իրագործման հետ, որ, ինչպես ինքն է բնորոշում, «սրբազան խենթի» ամբողջական ու անմնացորդ նվիրումն էր եղեռնազարկ հայրենիքին: «Նեմեսիս» գործողության կատարման պատմական որոշումը կայացվեց 1919 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Երեւանում ՀՅԴ Բյուրոյի գումարած Ընդհանուր ժողովում: Ծրագրի գլխավոր ներշնչողը, նախաձեռնողն ու ոգին Շահան Նաթալին էր: ՀՅԴ Բյուրոն՝ մասնավորաբար Սիմոն Վրացյանը, Ռուբեն Տեր-Մինասյանը եւ Ռուբեն Դարբինյանը, որոշել էին արգելք լինել Նաթալիի հանդգնամիտ ծրագրին, բայց Նաթալին վճիռ էր կայացրել, որն ավելի քան մեկուկես միլիոն հայ զոհերի պահանջն էր:
«Նեմեսիս»-ի փառավոր իրագործումից անցել է 98 տարի, եւ այսօր էլ յուրաքանչյուր հայ հպարտությամբ ու երախտագիտությամբ է խոնարհվում հայ ազգի դահիճներին պատուհասած քաջազուն հայորդիների՝ Սողոմոն Թեհլերյանի, Արամ Երկանյանի, Միսաք Թորլաքյանի, Արշավիր Շիրակյանի, Ստեփան Ծաղիկյանի, Պետրոս Տեր-Պողոսյանի եւ մյուսների հիշատակի առջեւ, ոգեշնչվում նրանց անօրինակ ազգասիրությամբ: Համալսարանականները ծաղիկներ խոնարհեցին կրթօջախի բակում կանգնեցված Նաթալիի հուշարձանին՝ ի նշան «Նեմեսիս» գործողության խորհրդանշական օրվա, այնուհետեւ մասնակցեցին Նաթալիի կյանքի ու գործի էջերը լուսաբանող, արժեւորող արիության դասին, որի ընթացքում ըստ ամենայնի ամբողջացավ մեծ հայի, ազգասերի, մտավորականի, գրչի անխոնջ մշակի լուսավոր նկարագիրը:
Միջոցառումն ուղեկցվեց թեմատիկ տեսանյութերի դիտումով, Նաթալիի գեղարվեստական, հրապարակախոսական էջերի ընթերցումներով, ելույթներով: Ազգագրական երգերի կատարումներով հանդես եկավ ԵԹԿՊԻ Գորիսի մասնաճյուղի տաղանդավոր սան Անդրանիկ Հայրապետյանը:
ՀՀՄ ֆակուլտետի դեկանի պաշտոնակատար Թ.Մարությանը, կարեւորելով օրվա խորհուրդը, Նաթալիի գործի պատմական նշանակությունը, շեշտեց, որ այսօր անհրաժեշտ է բոլոր միջոցներով Նաթալիի գործի արժեքը տեղ հասցնել նորահաս սերնդին, խանդավառել նրա անօրինակ հայրենասիրությամբ, մատուցել այն բազմահարուստ նյութերը, որոնք ազգային խոր գիտակցություն են ձեւավորում եւ լայնահուն դարձնում հայկականության երակը: «Մեզ բախտ է վիճակվել ամեն օր համալսարան ոտք դնել մեծ հայրենասերի իմաստուն հայացքի ու լայն ճակատի պայծառության ներքո, - նշեց նա, - Շահան Նաթալիի կիսանդրին, որպես մշակութային մեծակշիռ իրագործում, առաջինն է Հայաստանում, հետեւաբար մեծ պարգեւ է պատմությանը, Նաթալիի հիշատակին, հայ սերունդներին: Մենք պետք է խորապես գիտակցենք՝ ինչպիսի արժեքների տեր ենք, եւ ինչպես Նաթալին է պատգամել՝ զարգանանք ազգային արժեքներով»:
Համալսարանի ՈՒԳԸ նախագահ Սոնա Ալավերդյանը, ամփոփելով արիության դասը, նշեց միջոցառման գլխավոր նպատակը՝ ուսանողներին եւ հատկապես առաջին կուրսեցիներին ծանոթացնել մեծ հայորդու կյանքին ու գործին, հաղորդակից դարձնել նրա հայրենաշունչ գաղափարներին, գլխավոր պատգամներին: