Ատոմակայանի աշխատակիցների վերապատրաստման խնդիր կա՝ հատկապես մոդեռնիզացիայից հետո. Ս. Ազատյան
Ատոմային էներգետիկայի վետերանների հայկական միությունն անհանգստություն ունի՝ կապված Ատոմակայանի վերագործարկման ժամկետների հետ:
Միության անդամներն այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը նախ հիշեցին, որ 1993-95 թթ. իրենք աշխարհում նախադեպը չունեցող բան են կատարել:
«Մեր վետերանների միությունն իր արժանապատիվ տեղն է զբաղեցնում Վետերանների միջազգային կազմակերպության՝ բարձր ինտելեկտով օժտված միլիոնավոր մասնագետների շրջանում: Եվ դա հայ գիտնականների և մասնագետների այն սերունդն է, որը 1993-95 թթ. իրագործելով Հայկական ատոմակայանի՝ աշխարհում իր նախադեպը չունեցող՝ վեց ու կես տարի կանգնեցված ամենաբարդ տեխնոլոգիական հրաշքը, էներգիայի խաղաղ օգտագործման կայանքն արդեն 25 տարի անվտանգ և առանց էկոլոգիական բացասական հետևանքների ծառայեցնում է մեր երկրին»,- ասաց ԱԷՎՀՄ նախագահ Սուրեն Ազատյանը:
Ատոմային էներգետիկայի մասնագետի խոսքով՝ ՀՀ էներգետիկ համակարգը միշտ էլ զարգացած է եղել, ավելին՝ 20-ականներից ունեցել է էլէնեգիա արտադրող բոլոր օբյեկտները: Նա շեշտեց, որ այսօր պրոցեսներն արագացել են և չի կարելի հապաղել: Ազատյանը նշեց, որ Ատոմակայանի ղեկավարման հետ կապած էլ խնդիրներ կան:
«Ինչպես բոլոր ոլորտներում, ցավոք, Ատոմակայանի ղեկավարման համակարգն էլ խնդիրներ ունի: Մենք նամակ գրեցինք վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, ասացինք, որ, եթե այլ համակարգերում կարելի է սխալ թույլ տալ, ապա այս ոլորտում չի կարելի, քանի որ Ատոմակայանը մեծ կարևորություն ունի, ու սխալվելն անթույլատրելի է: Խնդրեցինք հանդիպում նախարարի ու Ատոմակայանի մասնագետների հետ, և այդ հանդիպումը եղավ»,- հավելեց Ազատյանը:
Սուրեն Ազատյանի մոտ նախարարի հետ հանդիպումից հետո հարցականներ են մնացել՝ հատկապես վերագործարկման աշխատանքների ավարտի հետ կապված:
«Մտահոգություններից մեկն այն է, որ մեծ ծավալով աշխատանք է կատարվում, մոդեռնիզացվում է համակարգը, բայց չէ՞ որ հետագայում շահագործող մարդիկ էլ պետք է այդ աշխատանքներին մասնակցեն, սա վերին աստիճանի կարևոր է: Աշխատանքների ավարտի հետ կապված կարող են խնդիրներ լինել սակագնի հետ կապված, չէ՞ որ, հիշում ենք, 2015 թ.-ին, երբ մի ագրեգատը կանգնեց, ցնցումներ եղան, որից հետո 6.5 դրամով ավելացավ գինը: Իսկ այսօր ասում են, որ եթե դեկտեմբերի 31-ից մեկ օր ուշանում է, ապա 240 մլն դրամի վնաս ենք կրում, այսինքն՝ պետության համար էլէներգիա արտադրելը թանկանալու է»,- շեշտեց նա:
Ազատյանը գտնում է, որ Ատոմակայանի աշխատակիցները պետք է վերապատրաստվեն, քանի որ դա մի կառույց է, որն անդադար է աշխատում, և շահագործողները պետք է պատրաստված լինեն։ Ազատյանը նաև կարևորեց մասնագետների բարոյահոգեբանական վիճակը:
Վերջինս նաև խնդրահարույց է համարում այն, որ Ատոմակայանը վերակառուցվում է վարկային միջոցների հաշվին. «Այս ի՞նչ ենք վարկ վերցրել, ի՞նչ է՝ Ատոմակայանն այս ընթացքում անդադար աշխատելով փող հետ չի՞ գցել, ինչի՞ ենք ուրիշին դարձնում մեր գլխի տերը»,-եզրափակեց Սուրեն Ազատյանը: