ԿԱՄԱՒՆ Ա̅Յ ԵՍ ՀԶԱՐՄԷԼ | ՈՒ ՍԻՐԱՆԷՍ
ԿԱՆԿՆԵՑԻՆՔ | ԶԽԱՉՍ ՀՕՐՆ ՄԵՐՈ ԳՈՔ|Ա
ՄՕՐՆ ՄԵՐՈ ԹԷՆԻԿԱ:
Սիրանեսը հայ միջնադարյան ամենանշանավոր ճարտարապետներից-քանդակագործներից է:
Ծննդյան և մահվան տարեթվերն անհայտ են:
Ըստ պահպանված արձանագրությունների՝ կառուցել է Արատեսի վանքի խաչվող կամարներով գավիթը (1265), Տարսայիճ Օրբելյանի պատվերով՝ Սմբատ Օրբելյանի դամբարանը (1275, հետագայում՝ Օրբելյանների տապանատուն) Նորավանքում, որի հորինվածքը հայկական նույնատիպ շինությունների համար բացառիկ է այն միանավ թաղածածկ եկեղեցի է, բեմի խորանով կոչվել է Ս Գրիգոր։ Կատարած աշխատանքների համար Սիրանեսը, որպես ժառանգական սեփականություն, Հալիձոր գյուղի մոտ (այժմ՝ Գորիսի տարածաշրջանում) ստացել է մեծ կալվածք և 500 արծաթ։ Սիրանեսի ձեռակերտն է նաև, ինչպես նշեցինք, Հալիձորի Խաչի խութում մինչև հիմա պահպանվող երկու խաչքարը: Սիրանեսը միակ միջնադարյան հայ ճարտարապետն է, որի տոհմագրական տեղեկությունները, վարձատրման չափը հայտնի են, ինքը կենդանության օրոք արժանացել է նյութական ու բարոյական բարձր գնահատանքի (պատվիրատուների կողմից նրան նվիրված արձանագրություններ են գրվել ու կալվածագրով հատուկ հուշակոթող կանգնեցվել մեկենասի ստորագրությամբ)։ Սիրանեսը հավանաբար եղել է Օրբելյանների գլխավոր ճարտարապետը և բացի վերը նշվածից՝ հեղինակ է Օրբելյանների իշխանական տան տիրույթներում կառուցված այլ շինությունների։